Młodzi aktorzy odkrywają język sceny - warsztaty teatralne w Dąbrowie Tarnowskiej

2 min czytania
Młodzi aktorzy odkrywają język sceny - warsztaty teatralne w Dąbrowie Tarnowskiej

W sali Dąbrowskiego Domu Kultury pojawiła się teatralna energia - młodzi ludzie testowali głos, ruch i improwizację pod okiem doświadczonej pedagog. To część cyklu powiązanego z 40. Festiwalem Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK, który wprowadza lokalne ośrodki kultury w świat dramy i scenicznych eksperymentów.

  • Przygody DRAMAtyczne pokazują jak metoda dramy otwiera scenę dla młodych uczestników
  • Prowadząca dr hab. Ziuta Zającówna uczyła pracy z głosem, ruchem i prawdą sceniczną
  • Organizatorzy i terminy - gdzie i kiedy odbywał się cykl warsztatów

Przygody DRAMAtyczne pokazują jak metoda dramy otwiera scenę dla młodych uczestników

Warsztaty realizowane w ramach projektu miały na celu rozwijanie wyobraźni, improwizacji oraz świadomej pracy z emocją i ruchem - czyli fundamentów metody dramy. Uczestnicy ćwiczyli integracyjną rozgrzewkę, pracę z ciałem, a także rytmikę i artykulację, co łączy praktykę z zabawą i nauką współpracy. Dzięki takim działaniom młode zespoły mogą poszerzać kompetencje komunikacyjne i budować sceniczne relacje w bezpiecznym, twórczym klimacie 🙂🎭.

Prowadząca dr hab. Ziuta Zającówna uczyła pracy z głosem, ruchem i prawdą sceniczną

Zajęcia poprowadziła dr hab. Ziuta Zającówna - aktorka, reżyserka i specjalistka od dykcji oraz emisji głosu, związana z edukacją teatralną i kształceniem młodych adeptów sceny. Pod jej kierunkiem ćwiczenia przechodziły od artykulacji do krótkich scen improwizowanych, z naciskiem na świadome wykorzystanie ruchu i eksplorację emocji. To praktyczne podejście pomaga w odnalezieniu własnego języka scenicznego i zwiększa pewność siebie na próbach i deskach teatru 🎤💡.

Organizatorzy i terminy - gdzie i kiedy odbywał się cykl warsztatów

Warsztaty odbywały się we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury - partnerami festiwalu. Najważniejsze informacje z dotychczasowej odsłony:

  • 22 listopada 2025 - otwarcie warsztatów w Dąbrowa Tarnowska - Dąbrowski Dom Kultury.
  • cykl realizowany w okresie listopad-grudzień w ramach działań 40. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK.

Festiwal działa nieprzerwanie od 1986 roku i zyskał wsparcie m.in. z Funduszu Promocji Kultury - projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Edukacja kulturalna 2025. Dzięki temu lokalne inicjatywy teatralne zyskują impuls do działania i dostęp do profesjonalnych warsztatów dla młodzieży 🙌.

Mieszkańcy zainteresowani efektem tych działań mogą śledzić kolejne odsłony projektu i prezentacje uczestników organizowane w ramach BAJDUREK - to dobra okazja, by zobaczyć, jak rośnie nowe sceniczne pokolenie.

na podstawie: MCK.

Autor: krystian