Ceny mieszkań w Nowym Sączu: 7 179 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Nowym Sączu wyniosła 7 179 zł/m², o 111 zł i 1,6% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tym niewielkim przesunięciem kryją się wyraźne różnice między lokalizacjami, metrażami oraz mieszkaniami nowymi i używanymi. Ceny transakcyjne pokazują kwoty zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń.
Redakcja nowosadecki24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 28 stycznia 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 9 miesięcy.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Nowym Sączu: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w Nowym Sączu
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Nowy Sącz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Nowym Sączu: najważniejsze liczby
7 179 zł/m² to środkowy poziom cen mieszkań z ostatnich 12 miesięcy. Połowa zakupów mieściła się w przedziale 5 946-8 765 zł/m². Ten zakres lepiej niż pojedyncza kwota pokazuje zróżnicowanie miejskiego rynku.
Mediana całkowitej ceny wyniosła 351 000 zł, a mediana powierzchni 48 m². Dla kupującego ważne są oba parametry: niższa stawka za metr nie musi oznaczać mniejszego budżetu, jeżeli lokal jest większy.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 8 042 |
| wtórny | 6 678 |
8 042 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 678 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 20,4%. Takie zróżnicowanie może odzwierciedlać między innymi wiek budynków, lokalizację inwestycji i cechy oferowanych mieszkań. Nie jest jednak prostym porównaniem kosztu zamieszkania: znaczenie mają także wydatki na wykończenie lub remont.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 8 113 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 7 593 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 7 277 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 7 323 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 6 559 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
8 113 zł/m² płacono za lokale o powierzchni 25-35 m², natomiast 7 593 zł/m² za mieszkania 35-45 m². Mniejszy lokal zwykle wymaga niższego całkowitego budżetu, co poszerza grupę potencjalnych kupujących i może podtrzymywać wyższą stawkę jednostkową.
Zależność nie jest jednak idealnie liniowa: segment 55-70 m² osiągnął 7 323 zł/m², wobec 7 277 zł/m² w przedziale 45-55 m².

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
9 047 zł/m² daje rejonowi Błonie najwyższą pozycję w zestawieniu. Najniższy poziom, 4 688 zł/m², odnotowano w rejonie Przetakówka. Przewaga cenowa rejonu Błonie wynosi 93%.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Błonie | 9 047 |
| Barskie | 8 291 |
| Piekło | 6 778 * |
| Osiedle Gołąbkowice | 5 755 |
| Kolonia | 5 332 |
| Falkowa | 5 164 * |
| Przetakówka | 4 688 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
8 839 zł/m² wyniosła mediana przy ul. 29 Listopada, a 8 806 zł/m² przy ul. Naściszowska. To ulice najczęściej pojawiające się w analizowanych zakupach. Dzieli je 33 zł/m², więc na tym poziomie porównania stawki są zbliżone.
Ceny działek w Nowym Sączu
308 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 2 128 m². Przy wyborze gruntu poza ceną jednostkową istotne są przeznaczenie planistyczne, dostęp do drogi i uzbrojenia.
* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna
Więcej aktualności z Nowego Sącza znajdziesz na stronie głównej nowosadecki24.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na nowosadecki24.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie mieszkania 351 000 zł podatek PCC wynoszący 2% to 7 020 zł, jeżeli zakup na rynku wtórnym podlega opodatkowaniu. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania.
Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 674 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
3 852 zł/m² w 2019 r. i 7 179 zł/m² w obecnym zestawieniu pokazują, o ile wzrosły ceny w dłuższym okresie: o 86%, przy średnim tempie 9,3% rocznie. Historia cen przedstawiona poniżej pozwala osadzić ostatnią zmianę w szerszej perspektywie.

Nowy Sącz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. Nowy Sącz pozostaje poniżej tego poziomu o 4 313 zł/m².
Nowy Sącz wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych w IV kw. 2024 wyniosła 7 813 zł/m², wobec 6 604 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 18,3%.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Nowy Sącz | - | 7 179 | - |
| Szczawnica | 24 km | 10 612 | +47,8% |
| Limanowa | 24 km | 7 825 | +9,0% |
| Krynica-Zdrój | 27 km | 9 364 | +30,4% |
| Nowy Targ | 50 km | 10 030 | +39,7% |
3 433 zł/m² więcej płacono w mieście Szczawnica. Wśród pokazanych sąsiadów najbliżej poziomu Nowego Sącza znajduje się Limanowa.
Komentarz analityczny
Wzrost o 111 zł/m², czyli 1,6%, wobec poziomu 7 068 zł/m² z 2025 r. oznacza znacznie spokojniejszą dynamikę niż historyczne 9,3% rocznie. Lokalny obraz wskazuje zatem na niewielkie przesunięcie cen, a nie kontynuację wcześniejszego tempa.
W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Koszt finansowania pozostawał istotnym elementem otoczenia: stopa referencyjna wynosiła 3,75% na dzień publikacji raportu (NBP, komunikat RPP po posiedzeniu 6-7 października 2026 r.).
Dostępność kredytu łączy sytuację ogólnopolską z lokalnym popytem. Jeśli zdolność zakupowa gospodarstw domowych wzrośnie, może zwiększyć konkurencję o mieszkania, zwłaszcza te wymagające mniejszego budżetu. Wyższa cena metra w małych lokalach jest zgodna z takim mechanizmem.
Co dalej z cenami? Jeśli popyt będzie rósł szybciej niż dostępna oferta, presja cenowa może się nasilić. Jeżeli podaż odpowie na zainteresowanie kupujących, wzrost może pozostać ograniczony. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Nowym Sączu?
Mediana wynosi 7 179 zł/m², a połowa zakupów mieściła się w przedziale 5 946-8 765 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Nowym Sączu rosną, czy spadają?
W zestawieniu odnotowano wzrost o 111 zł/m², czyli 1,6%, względem poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Błonie: 9 047 zł/m². Najniższą rejon Przetakówka: 4 688 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Nowym Sączu?
Lokale 25-35 m² osiągnęły medianę 8 113 zł/m², a mieszkania 35-45 m² - 7 593 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak, o 20,4%: mediany wyniosły odpowiednio 8 042 zł/m² i 6 678 zł/m².
Ile kosztuje działka w Nowym Sączu?
Mediana ceny wyniosła 308 zł/m², a mediana powierzchni 2 128 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 76 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 listopada 2025 do 28 stycznia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (30 transakcji) i wtórny (46); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-01-28; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

PKP PLK zakończyły modernizację 13 stacji i przystanków w Małopolsce, w tym w Rytrze

Bezpłatne sprawdzanie świateł wraca na Sądecczyznę. Pierwszy termin już w sobotę

Msza w bazylice upamiętni 734. rocznicę lokacji Nowego Sącza

W Nowym Sączu architektura wyjdzie poza mury i zacznie zadawać pytania.

Radni Grybowa zajmą się budżetem, finansowaniem odpadów i gruntami pod drogi

Gęsta mgła w powiecie nowosądeckim. Widzialność może spaść poniżej 200 metrów

Woda w domu. Pierwsze 48 godzin decyduje o kosztach remontu

Most w Suchej Strudze ma kosztować ponad 14,6 mln zł. Trwają też prace drogowe

Nowy Sącz: policjanci ostrzegali uczniów przed groźbami i nękaniem w sieci

Od Wiednia do Rio w jeden wieczór. SOKÓŁ zaprasza na koncert

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań: Nowy Sącz, Stary Sącz, Grybów i Krynica-Zdrój - barometr cen transakcyjnych

Więcej kolizji, mniej nietrzeźwych kierowców. Bilans Wszystkich Świętych na Sądecczyźnie

Dezinformacja, miłość i muzyka. Tak zapowiada się Nowosądecki Dzień Seniora
Przydatne dane teleadresowe
- KRUS Nowy Sącz - kontakt, godziny, rejestracja, gminy obsługiwane
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu - msze, kancelaria, sakramenty
- Apteki Wielogłowy, gmina Chełmiec, powiat nowosądecki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Naściszowa, gmina Chełmiec, powiat nowosądecki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego - kontakt, filie, godziny i karta biblioteczna
- Apteki Stary Sącz, powiat nowosądecki - adresy, telefony, godziny otwarcia
