W Wieliczce odbyła się gala finałowa wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu plastycznego PFRON "Sztuka Osób Niepełnosprawnych". Wśród laureatów znaleźli się podopieczni nowosądeckich środowiskowych domów pomocy, stowarzyszeń i warsztatów terapii zajęciowej.
 


 

Wśród gości obecna była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys – Szopa, która powiedziała do laureatów: - Nie jesteśmy tacy sami, wy jesteście lepsi i piękniejsi.   Patrząc na prace spostrzegam, że osoby z niepełnosprawnościami mają fantastyczne podejście do życia i świata.
 

Komisji Konkursowej przewodniczyła posłanka Urszula Rusecka. Wśród nagrodzonych znaleźli się Adrian Kaleta z Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji "MADA" w Nowym Sączu (II miejsce oraz wyróżnienie specjalne ks. Piotra Adamczyka, dyrektora Radia RDN za pracę pt.  "W moich dłoniach cały świat" w kategorii "Rzeźba kameralna i płaskorzeźba"). III nagrodę za pracę pt. "Wszędzie jest dobrze, ale w Polsce najlepiej" otrzymał w kategorii "Fotografia" Wojciech Jurkowski z tych samych warsztatów.
 


 

W kategorii "Malarstwo" wyróżnienie otrzymała Aneta Gródek ze Środowiskowego Domu Pomocy Stowarzyszenia "Jesteśmy" w Nowym Sączu za pracę "Wakacje w Augustowie". W kategorii "Grafika i rysunek" wyróżniona została Magdalena Gurgul z WTZ "MADA" za pracę "Gdy spotkamy się w niebie" oraz Marta Weber z WTZ przy Stowarzyszeniu "Dolina Dunajca" za pracę "Kolorowy świat pustyni".  Ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie przyznał wyróżnienie specjalne Barbarze Bochenek ze Środowiskowego Domu Samopomocy Stowarzyszenia "Jesteśmy" za pracę "Moje spotkania z Ojcem Świętym w Watykanie".
 


 

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem "Podróże moich marzeń". Nagrodzone spośród ponad 200 zgłoszonych prac można było obejrzeć na wystawie. Galę uświetnili występem uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz duet: Arleta Matlęga – podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie oraz nowosądecki wokalista Mirosław Witkowski.
 

Galę finałową etapu wojewódzkiego patronatem honorowym objęli: Bożena Borys-Szopa,  Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, posłanka Urszula Rusecka, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego i Metropolita Krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski. /Fot. organizatora/
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-17 10:22:41