Uczniowie klas Technikum Hodowli Koni i Technikum Weterynarii w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej pojechali na wycieczkę zawodową na międzynarodowe zawody konne Cavaliada Kraków 2023. Mieli doskonałą okazję podziwiania koni biorących udział w skokach przez przeszkody oraz powożeniu. Oprócz tych emocjonujących konkurencji mogli również zrobić zakupy dla swoich czterokopytnych przyjaciół.

Uczniami opiekował się Jacek Wodyński.

- Cavaliada to wyjątkowe widowisko. Niemal 70 uczniów naszej szkoły mogło śledzić poczynania najlepszych sportowców oraz ich wyjątkowe konie – mówi Michał Bulzak, dyrektor szkoły. - Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych konkurencji jeździeckich na całym świecie. Przeszkody są zbudowane w bezpieczny sposób dla sportowców i ich wierzchowców. Zawodnicy mieli do pokonania nawet do kilkunastu przeszkód w określonym czasie i kolejności. Wyjątkowo ekscytującą atrakcją było powożenie zaprzęgami czterokonnymi, które było rozgrywane w ramach Pucharu Polski o nagrodę Gillmet Horses. Wszyscy z wypiekami na twarzach obserwowaliśmy zaprzęgi, które w szalonym tempie pokonywały kolejne utrudnienia.

W ramach tegorocznej Cavaliady uczniowie podziwiali jeździecki triathlon (wyłącznie próba terenowa), ujeżdżanie czy ekscytujące pokazy, w tym popularnej wśród młodzieży Blanki Satora. Ponadprogramową atrakcją wyjazdu, specjalnie dla uczniów nawojowskiej szkoły, były spotkania z Michałem Kaźmierczakiem, członkiem Kadry Narodowej A w skokach przez przeszkody, posiadaczem klasy mistrzowskiej i srebrnym medalistą Mistrzostw Polski Seniorów oraz Jarosławem Koziarowskim, Markiem Lewickim, Jarosławem Skrzyczyńskim oraz gospodarzem toru - Krzysztofem Ludwiczakiem.

Ósmoklasiści, którym marzy się praca z końmi mogą aplikować do klasy Technik Hodowli Koni w ZS w Nawojowej: https://nawojowa.edu.pl/