W związku z tym, że do Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu kierowane są zapytania i interwencje w sprawie wykorzystywania urządzeń znajdujących się w pasie drogowym – np. słupy, bariery, poręcze, elementy mostów i przepustów – do umieszczania na nich plakatów i innych materiałów wyborczych, przekazujemy informacje istotne dla wszystkich komitetów wyborczych.

- materiały wyborcze umieszczone w polu widzenia użytkownika drogi stanowią reklamę
w rozumieniu art. 4 pkt 23 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
(Dz. U. z 2023 r., poz. 645 ze zm.) i ich lokalizacja wymaga przeprowadzenia postępowania
w trybie przepisów ustawy;

- zgodnie z art. 110 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia;

- za zajęcie pasa drogowego bez stosownego zezwolenia, zarządca drogi na podstawie
art. 40 ust. 12 ustawy o drogach publicznych wymierza karę pieniężną w drodze decyzji administracyjnej. Wszczęcie postępowania w takich przypadkach jest obowiązkiem zarządcy drogi i nie może być traktowane uznaniowo.

W związku z tym, wszystkie komitety wyborcze proszone są o niezwłoczne dokonanie przeglądu i usunięcie z pasów drogowych dróg powiatowych materiałów i plakatów Komitetu Wyborczego umieszczonych bez zgody zarządcy drogi.

W przypadku potrzeby wykorzystania na ten cel pasa drogowego lub istniejących w nim urządzeń Komitet Wyborczy zgodnie z art. 40 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy o drogach publicznych przed umieszczeniem w pasie drogowym materiałów wyborczych w postaci plakatów powinien zwrócić się do zarządcy drogi o wydanie stosownego zezwolenia w drodze decyzji administracyjnej.

Wniosek w tej sprawie należy złożyć do Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu, określając:

- okres zajęcia pasa drogowego,

- powierzchnię zajmowania pasa przez konstrukcję wsporczą wraz z szkicem konstrukcyjnym (jeśli będzie zastosowana),

- powierzchnię reklamy ze wskazaniem, czy będzie jedno- czy dwustronna,

- dokładną lokalizację reklamy podając nr drogi oraz nr działki wraz z planem sytuacyjnym (na aktualnej mapie zasadniczej bądź ewidencyjnej).

Wnioski będą rozpatrywane w miarę możliwości bezzwłocznie.