Zakup kryptowalut krok po kroku – zobacz opis procesu!

Kupowanie kryptowalut może wydawać się skomplikowanym procesem dla początkujących. Jak odbywa się handel kryptowalutami na giełdzie? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Wybierz giełdę kryptowalut

Pierwszym krokiem jest wybranie giełdy kryptowalut, na której można kupować i sprzedawać waluty cyfrowe. Niektóre popularne giełdy to Binance, ByBit czy Zonda, ale do dyspozycji jest również znacznie więcej serwisów.

Gdy wybiera się giełdę, trzeba zwrócić uwagę na parę czynników. Eksperci wskazują, że kluczowe znaczenie mają w tej sytuacji bezpieczeństwo, opłaty, obsługiwane kryptowaluty i interfejs użytkownika. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na opinie na temat konkretnych giełd na różnych stronach internetowych.

Warto zatem uwzględnić te kwestie przed założeniem swojego konta na danej giełdzie, aby mieć pewność, że będzie mogła ona zapewnić optymalną jakość obsługi.

Załóż konto na wybranej giełdzie

Po wybraniu giełdy należy na niej utworzyć swoje konto. Zwykle wiąże się to z całym procesem weryfikacyjnym, czyli z podaniem adresu e-mail, utworzeniem hasła i wykonaniem wszelkich procedur weryfikacyjnych wymaganych przez giełdę.

Weryfikacja jest wymagana zgodnie z przepisami „Know Your Customer” (KYC) i przeciwdziałaniem praniu pieniędzy (AML), dlatego też musi przejść ją każda osoba, która będzie chciała wykonać zakup kryptowalut.

Wpłać środki na giełdę

Zanim będzie można wykonać zakup kryptowalut, należy wpłacić środki na swoje konto internetowe w danej giełdzie.

Większość giełd obsługuje wpłaty za pomocą przelewu bankowego, płatności Revolut, karty bankowej, w tym karty kredytowej oraz karty debetowej, systemów płatności, takich jak BLIK czy PayPal lub przelewu kryptowaluty.

Należy zatem wyselekcjonować najwygodniejszą dla siebie metodę wpłaty i postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez giełdę, aby wpłacić środki na swoje konto.

Wybierz kryptowalutę do kupna

Po zasileniu konta można wybrać kryptowalutę, którą zamierza się zakupić. Do najpopularniejszych kryptowalut kupowanych przez inwestorów zaliczane są Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) i Ripple (XRP).

Aby wykonać transakcję, na platformie wymiany należy przejść do sekcji handlu i wybrać parę kryptowalut, którą zamierza się wykorzystać. Na przykład, jeśli chcesz kupić Bitcoin, poszukaj pary handlowej BTC/PLN lub BTC/EUR.

Złóż zamówienie na zakup kryptowalut

Po wybraniu pary kryptowalut można złożyć zlecenie kupna. Najczęściej na giełdach stosowane są dwa rodzaje zleceń: zlecenia rynkowe i zlecenia z limitem.

Zlecenie rynkowe zostanie zrealizowane natychmiast po aktualnej cenie rynkowej, natomiast zlecenie z limitem pozwala na ustalenie konkretnej ceny, po której zamierza się kupić kryptowalutę. Można zatem wybrać rodzaj zamówienia, który najlepiej pasuje do obranej strategii handlowej.

Potwierdź zakup

Po wprowadzeniu szczegółów zamówienia należy zwrócić uwagę na szczegóły, aby upewnić się, że wszystko się zgadza. Potem można potwierdzić zakup, a giełda zrealizuje zamówienie, wykorzystując w tym celu ustawione parametry.