Montaż sztukaterii na ścianie – jak to zrobić dobrze bez pomocy fachowca?

Sztukateria jest piękna! Jeszcze do niedawna była kojarzona głównie z zagranicznymi wnętrzami, ale na szczęście coraz częściej pojawia się w rodzimych aranżacjach. Niezależnie od tego, czy pomalujesz ją na biało, czy sięgniesz po intensywne barwy, efekt jest wart zachodu! Z naszego poradnika DIY dowiesz się, jak zamontować sztukaterię na ścianie!

Montaż sztukaterii na ścianie – krok po kroku

Jeśli chcesz, żeby sztukateria na ścianie wyglądała efektownie, trzymaj się podanej przez nas kolejności prac. W skrócie będą to: 1) projektowanie, 2) przygotowanie podłoża, 3) przycinanie sztukaterii, 4) klejenie i 5) prace wykończeniowe.

Krok 1. Zaprojektuj dekoracje

●     Zaplanuj, w których miejscach przykleisz sztukaterię.

●     Będzie Ci łatwiej, jeśli na ścianie narysujesz ołówkiem prostokąty wyznaczające miejsca klejenia. Pamiętaj przy tym o używaniu poziomicy, bo nawet najmniejsza nierówność będzie widoczna jak na dłoni!

●     Jeśli chcesz przykleić sztukaterię na przeciwległych ścianach, to do przeniesienia wymiarów użyj poziomicy laserowej.

●     Na podstawie projektu policz, ile metrów sztukaterii potrzebujesz. Do obliczeń dodaj zapas 25% na wypadek pomyłek lub uszkodzenia niektórych listew.

Krok 2. Przygotuj podłoże i pomieszczenie

●     Sprawdź, czy ściany są suche, czyste i gładkie.

●     Meble i podłogę przykryj folię malarską.

●     Pomaluj ścianę w wybranym kolorze i poczekaj, aż minie podany przez producenta czas schnięcia.

Krok 3. Przycinanie sztukaterii

●     Rozpocznij od pomalowania sztukaterii na wybrany kolor.

●     Odmierz poszczególne fragmenty i zaznacz miejsca cięcia.

●     Natnij sztukaterię pod kątem 45 stopni. Najlepiej użyć do tego elektrycznej ukośnicy. Alternatywą jest ucinanie brzeszczotem przy użyciu skrzynki uciosowej.

●     Krawędzie możesz delikatnie przeszlifować papierem ściernym, żeby usunąć drobinki styropianu.

●     „Na sucho” sprawdź, czy przycięte listy idealnie się ze sobą stykają.

Krok 4. Klejenie sztukaterii

●     Wybierz wysokiej jakości klej. Jeśli chcesz, żeby sztukateria gipsowa lub styropianowa była solidnie zamocowana, postaw na sprawdzony klej ​BOSTIK FIXPRO.

●     Pistoletem nałóż klej na roboczą część listwy. Staraj się nakładać klej zygzakiem – dzięki temu materiał rozprowadzi się równomiernie po całej powierzchni roboczej.

●     Przyłóż element do odrysowanej na ścianie linii i mocno dociśnij.

●     Sprawdź ułożenie listwy poziomicą. Dopóki klej jest wilgotny, możesz delikatnie korygować ustawienie sztukaterii, żeby uzyskać idealny pion i poziom.

Krok 5. Prace wykończeniowe

●     Nawet jeśli perfekcyjnie przyciąłeś sztukaterię, ze względu na nierówności ścian mogły powstać drobne szczeliny. Wypełnij je akrylem lub masą szpachlową.

●     Na koniec jeszcze raz pomaluj listwy pędzlem. Dzięki temu uzyskasz doskonały efekt.

Montaż sztukaterii na ścianie – praktyczne podpowiedzi DIY

●     Jeśli będziesz przycinać sztukaterię elektryczną ukośnicą, załóż tarczę do aluminium. Dzięki temu cięcie będzie bardziej precyzyjne.

●     Niektórzy fachowcy przed przyklejeniem sztukaterii nakładają na narożniki odrobinę masy szpachlowej. Możesz to zrobić przy pomocy małego pędzelka. Masa wypełni drobne szczeliny. Na koniec trzeba będzie jedynie delikatnie przeszlifować narożniki gąbką.

Jakie listwy wybrać do montażu – gipsowe czy styropianowe?

Listwy styropianowe (EPS) są bardzo lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Nic dziwnego, że świetnie nadają się do pracy DIY. Tym bardziej że w marketach budowlanych znajdziesz tanie styropianowe listwy w różnych wzorach i szerokościach. Niemniej jednak wadą jest niska odporność na uderzenia. EPS jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i mogą się w nim pojawiać wgłębiania lub odpryski. Taka sztukateria nie nadaje się też do łazienki.

Ciekawym rozwiązaniem jest sztukateria gipsowa, uważana za bardziej prestiżową i tradycyjną. To wytrzymały materiał stosowany od wieków, świetnie pasujący do klimatu starych wnętrz. Dekoracje z gipsu zwykle są robione na indywidualne zamówienie, a przez to mają wyższą cenę. Wymagają też umiejętnego montażu, ponieważ przed przymocowaniem do ściany są podatne na pęknięcia.

Jakie listwy sztukateryjne wybrać? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z DIY i to będzie Twoja pierwsza własnoręcznie wykonana sztukateria, wybierz listwy styropianowe. Są tańsze i łatwiejsze w montażu.

Upiększ swój dom sztukaterią i ciesz się modnym dodatkiem!

Sztukateria nie jest droga, a wygląda niezwykle elegancko, wręcz ekskluzywnie. Jeśli więc szukasz pomysłu na szybką metamorfozę wnętrza, to może być coś dla Ciebie! Mamy nadzieję, że dzięki naszym instrukcjom i podpowiedziom zrealizujesz ten projekt bez pomocy fachowca!