Wernisaż wystawy „Galeria Pamięci” w Nowym Sączu to wyjątkowe wydarzenie, które przenosi nas w głąb historii, przywołując dramatyczne momenty powstania warszawskiego. Ekspozycja, będąca częścią programu LABIRYNT HISTORII, łączy różnorodne formy sztuki w celu zachowania pamięci o ludziach dotkniętych wojennymi tragediami, nie tylko w przeszłości, ale i współcześnie.
- Wystawa z misją - przywracanie pamięci
- Artystyczne spojrzenie na historię
- Fotografie, które mówią więcej niż słowa
Wystawa z misją - przywracanie pamięci
W Galerii SOKÓŁ, 19 listopada 2024 roku, odbył się wernisaż wystawy „Galeria Pamięci”, który zainaugurował 19. edycję programu edukacyjno-kulturalnego LABIRYNT HISTORII. Tegoroczna edycja koncentruje się na powstaniu warszawskim oraz na refleksji nad losem ludzi, którzy doświadczyli tragedii wojny. Ekspozycja ma na celu nie tylko przypomnienie historycznych wydarzeń, ale również ukazanie ich wpływu na współczesne społeczeństwo.
Artystyczne spojrzenie na historię
Wystawa łączy w sobie archiwalne fotografie, nowoczesne instalacje artystyczne oraz tkaniny, które wspólnie tworzą obraz pamięci i cierpienia. Obrazy te są efektem pracy zarówno uznanych artystów, jak i młodych twórców. Wśród zaproszonych artystów znalazły się takie osobistości jak:
- Alicja Przybyszowska, której instalacja „Aliaż” to metaforyczny obraz wojennego dziedzictwa, złożony z fotografii, płótna i metalu.
- Maria Aleksandra Skowronek, autorka dzieła „Terror piękna”, badającego emocjonalne związki ze sztuką.
- Iga Ordyniec, artystka znana z refleksyjnych prac, które badają ludzką kondycję.
- Marwan Nassar, palestyński artysta, który w swoich obrazach dokumentuje cierpienie mieszkańców Gazy.
- Dr Maria Molenda, historyk i artystka, która w pracy „Czy dusze płoną?” łączy sztukę z głęboką refleksją historyczną.
Równocześnie, uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego pod kierunkiem Marii Molendy i Aleksandry Koział, zaprezentowali swoje prace artystyczne, takie jak „Walka w milczeniu” czy „Bunt i pamięć”, które wyrażają młodzieńczą wrażliwość i zaangażowanie w trudne tematy.
Fotografie, które mówią więcej niż słowa
Centralnym punktem wystawy są reprodukcje zdjęć z powstania warszawskiego, pochodzące z kolekcji Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród nich znajdują się nie tylko dramatyczne obrazy zniszczonej Warszawy, ale również chwile codzienności powstańców, które ukazują ich heroizm i determinację. Fotografie takie jak te autorstwa Eugeniusza Lokajskiego, Danuty Smoszewskiej i Mariana Grabskiego, zestawione z pracami współczesnych artystów, tworzą niespotykaną narrację, która łączy przeszłość z teraźniejszością.
Wernisaż był wzbogacony o oprowadzanie kuratorskie dr Marii Molendy, która w sposób pasjonujący przybliżyła uczestnikom nie tylko historię powstania warszawskiego, ale również proces twórczy stojący za prezentowanymi dziełami. Uczestnicy mieli okazję poznać kulisy zarówno historycznych fotografii, jak i nowoczesnych instalacji.
Wystawa „Galeria Pamięci” jest otwarta dla zwiedzających do 5 stycznia 2025 roku. To doskonała okazja, aby w refleksyjny sposób podejść do historii i zrozumieć jej znaczenie w kontekście współczesnego świata.
Wg inf z: MCK