Głos i słowo na scenie – powiatowe eliminacje 71. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

3 min czytania
Głos i słowo na scenie – powiatowe eliminacje 71. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

FOT. Powiat

W sali Bursy Szkolnej w Starym Sączu zabrzmiały teksty od klasyków po współczesne głosy – emocje mieszały się z rywalizacją, a jury miało trudny wybór. Podczas powiatowych eliminacji organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprezentowali się zarówno młodzi recytatorzy, jak i dorośli wykonawcy. Publiczność nagradzała brawami interpretacje, które wyróżniały się pomysłem i zaangażowaniem.

  • W Bursie Szkolnej – scena dla recytatorów powiatu
  • Ze Starego Sącza – zwycięstwa, wyróżnienia i awanse

W Bursie Szkolnej – scena dla recytatorów powiatu

Organizatorem zmagań były Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, gospodarzem miejsca była Bursa Szkolna w Starym Sączu, gdzie powitano uczestników, opiekunów i gości. Wśród zaproszonych osób byli m.in. Marta Cebula – pełniąca obowiązki dyrektora Bursy, oraz reprezentanci wydziału odpowiedzialnego za edukację i kulturę: Agnieszka Wyrazik-Tyrpak i Stanisław Banach. Obecni byli też radni powiatu – Zygmunt Opiło, Piotr Dyrek, Zdzisław Kożuch i Andrzej Lis, a także dyrektor Zespołu Szkół w Starym Sączu Grzegorz Skalski.

Prace konkursowe oceniała komisja pod przewodnictwem Janusza Michalika, w skład której weszły Irena Pławiak, Ewelina Kochańska i Renata Gierczyk. Występy rozgrywały się w kilku kategoriach – turniej recytatorski dla młodzieży i dorosłych, turniej teatru jednego aktora oraz kategoria „wywiedzione ze słowa”. Prezentacje wyróżniały się selekcją repertuaru i różnorodnością form artystycznych, co wielokrotnie spotykało się z aplauzem widowni.

Ze Starego Sącza – zwycięstwa, wyróżnienia i awanse

Jury wybrało reprezentantów powiatu do dalszych etapów konkursu. Laureaci i wyróżnieni to:

  • Dawid Zaczyk – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej (zwycięzca turnieju recytatorskiego młodzieży, awans),
  • Marzena Gaździak – Bursa Szkolna w Starym Sączu (drugie miejsce, awans),
  • Magdalena Piksa – Zespół Szkół w Łącku (wyróżnienie),
  • Szymon Kostrzeba – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Starym Sączu (wyróżnienie),
  • Jolanta Apostoł – Oddział Tatrzański PTTK w Zakopanem (zwyciężczyni w kategorii dorosłych, awans),
  • Stanisław Apostoł – Oddział Tatrzański PTTK w Zakopanem (najlepszy w turnieju teatru jednego aktora, awans).

Te decyzje oznaczają, że wybrani wykonawcy będą reprezentować powiat nowosądecki w kolejnych etapach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wysoki poziom prezentacji — zarówno techniczny, jak i interpretacyjny — potwierdził, że tradycja konkursu nadal mobilizuje osoby w różnym wieku do pracy nad formą i treścią.

W kolejnych rundach uwagę jury przyciągają nie tylko umiejętności głosowe, ale też pomysł na interpretację tekstu i umiejętność utrzymania uwagi publiczności. Organizatorzy i instytucje kulturalne wymienione podczas spotkania wskazują, że powiatowe eliminacje pełnią funkcję selekcyjną i edukacyjną jednocześnie – stwarzają okazję do konfrontacji różnych szkół interpretacji i do wymiany doświadczeń między instruktorami oraz uczestnikami.

Perspektywa lokalna i praktyczne następstwa Dla mieszkańców regionu takie konkursy to nie tylko święto słowa, lecz także barometr kondycji życia kulturalnego. Obserwując listę nagrodzonych i wyróżnionych szkół oraz stowarzyszeń, warto zwrócić uwagę na:

  • aktywność placówek oświatowych i kulturalnych w organizacji zajęć teatralnych i recytatorskich,
  • rolę powiatowych instytucji kultury i edukacji w tworzeniu przestrzeni występów,
  • możliwość śledzenia dalszych etapów konkursu za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu oraz Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Tegoroczne eliminacje pokazały, że lokalne sceny wciąż potrafią zaskakiwać – zarówno świeżymi interpretacjami, jak i osobistą energią wykonawców.

na podstawie: Powiat.

Autor: krystian