Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Sącz

Jak chodzić, by nie szkodzić…

Przy ładnej pogodzie znacznie przyjemniej niż stać w ulicznych korkach jest przejść się spacerem po mieście. Swoboda taka nie powinna jednak zupełnie uśpić naszej czujności. Wpatrzeni w telefon, wsłuchani w muzykę, rozkojarzeni - piesi narażają nie tylko siebie, ale mogą generować inne zagrożenia na drodze. Jak chodzić by nie szkodzić zarówno sobie jak i innym? Zastosujcie nasze sugestie.

Piesi są szczególną grupą uczestników ruchu drogowego. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, najczęściej do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych dochodzi na przejściach - czyli tam, gdzie przepisy chronią ich w sposób szczególny.

Pamiętając o swoich prawach, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, nie mogą zapominać również o swoich obowiązkach. Jedną z przyczyn zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jest wtargnięcie lub wejście przed nadjeżdżający pojazd. Jako piesi dajmy czas kierowcom na reakcję, podchodząc do przejścia lub jezdni dajmy się zauważyć. Dobra pogoda i przejrzystość powietrza nie mogą być wymówką dla naszej nieuwagi.

Przede wszystkim jednak apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o wzajemny szacunek na drodze. Dobrym zwyczajem jest uwaga i życzliwość, bo to nasza postawa i zachowanie kształtuje bezpieczeństwo na drogach.

Źródło: www.policja.pl; fot. KMP w Nowym Sączu