Powiat Nowy Sącz: Od pół wieku utrwala w drewnie lachowską kulturę
Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski pogratulował dziś Kazimierzowi Baście jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. Mieszkający w Stadłach (gmina Podegrodzie) artysta ludowy rzeźbiarz, utrwala w drewnie motywy religijne oraz scenki związane z folklorem Lachów.
Wśród jego prac są zarówno monumentalne rzeźby jak i mniejsze figurki oraz płaskorzeźby przedstawiające m.in. Matkę Boską i Chrystusa Frasobliwego. Artysta pracuje głównie w drewnie lipowym, topoli i brzozie. Jego prace są prezentowane w muzeach w Toruniu, Krakowie i Nowym Sączu. Chętnie kupują je też prywatni kolekcjonerzy z USA, Kanady i Argentyny.
- Proszę przyjąć gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania z powodu tak pięknego jubileuszu - mówił starosta Marek Kwiatkowski. - Pana wieloletnie zaangażowanie oraz wkład w promocję kultury Lachowskiej zasługuje na wielki szacunek. Jestem pełen podziwu dla siły, z jaką realizuje pan niestrudzenie swoją misję. Życzę zdrowia i jeszcze wielu sukcesów artystycznych.
Starosta podkreślił, że kultura i tradycja mają wielkie znaczenie w zachowaniu tożsamości. Przypomniał, że m.in. dzięki tym wartościom udało się Polsce odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli.
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, http://www.starostwo.nowy-sacz.pl/ , nowosadecki.pl/pl/od-pol-wieku-utrwala-w-drewnie-lachowska-kulture
Ostatnie Artykuły

Biały haft wraca na warsztat - w Ludźmierzu ruszyły zajęcia z tradycją

Za kulisami Organique - Jak powstają kosmetyki inspirowane naturą i co sprawia, że skład robi różnicę?

Strażackie święto w Grybowie. 54 strażaków odebrało odznaczenia i promesy

KNF wyjaśni wpisy na listę ostrzeżeń. Webinarium dla inwestorów

Medycy z nagrodami po plebiscycie. Sądeczanie wybrali swoich faworytów

Bezpłatna pomoc prawna w Grybowie. Dwa punkty i stałe godziny

Kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego. W Nowym Sączu padły słowa o pamięci

Muzyczny wieczór dla mam w Grybowie. Wstęp będzie wolny

Strażackie święto w Chełmcu. Jednostki dostały 49 tysięcy złotych

Nowosądeccy sportowcy odebrali nagrody. Jedno osiągnięcie wyróżnia się szczególnie

Młodzi plastycy z Nowego Sącza pokazują sztukę bez szkolnego zadęcia

Wakacyjny kurs pływania wraca do Nowego Sącza. 90 dzieci dostanie miejsce

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV wracają do Nowego Sącza. Ruszają zapisy

