UM Nowy Sącz: KS Dunajec obchodził jubileusz 75-lecia
Klub Sportowy DunajecNowy Sącz ma 75 lat. Z tej okazji prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wręczył członkowi zarządu klubu Jakubowi Nowakowi okazały puchar i list gratulacyjny. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 25 października w Sokole.
- Jakże by się dzisiaj mogło obyć bez takiego trofeum powiedział prezydent Ludomir Handzel demonstrując puchar. - Dunajec to tak naprawdę nie tylko sport nowosądecki czy też regionalny. To kawałek historii polskiego sportu, wiele sukcesów, wspaniała tradycja i przede wszystkim olbrzymia grupa młodzieży. Życzę następnych jubileuszy, poszerzania bazy i powrotu do świetności, bo jesteście na najlepszej ścieżce, żeby to osiągnąć zakończył prezydent.
Na pucharze czytamy: Z okazji 75-lecia Klubu Sportowego Dunajec składamy serdeczne gratulacje za dotychczasową działalność, upowszechnianie i promowanie piłki nożnej. Przekazujemy także życzenia dalszych sukcesów w szkoleniu i wychowywaniu kolejnych pokoleń piłkarzy.
**Od Świtu do Dunajca
**
Pomysł założenia klubu pojawił się jeszcze podczas trwania działań wojennych, kiedy to grupa zapaleńców postanowiła powołać kolejny, obok Sandecji i Beskidu klub sportowy w Nowym Sączu. Oficjalnie stało się to 24 marca 1945 roku (klub przybrał nazwę RKS Świt) i od tej daty liczy się historia Dunajca. W ciągu swojej historii klub z ulicy Kościuszki wielokrotnie zmieniał nazwę od Świtu poprzez Spójnię, Spartę, Spartę-Dunajec i wreszcie Dunajec.
Dunajec był klubem wielosekcyjnym, działało tam w sumie 21 sekcji w różnych dyscyplinach, największe sukcesy przyniosły jednak zielonym saneczkarstwo i bobsleje oraz kajakarstwo górskie. Można tu wspomnieć choćby mistrza świata w saneczkarstwie z 1963 roku i olimpijczyka Ryszarda Pędraka - Janowicza, wielokrotnych medalistów mistrzostw świata i Europy w kajakarstwie górskim Wojciecha Gawrońskiego, Jana Frączka, Jerzego Jeża i Ryszarda Serugę.
Chwile świetności miała też sekcja piłki nożnej. Wychowankami KS Dunajec są zdobywcy srebrnego medalu Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992), wielokrotni reprezentanci naszego kraju, Piotr Świerczewski i Aleksander Kłak. Obecnie wiodące sekcje klubu to piłka nożna kobiet i mężczyzn oraz sekcja brydża sportowego. Prezesem klubu jest Jan Wojciechowski.
[POBIERZ ZDJĘCIA]
Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-10-26 13:09:04
Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/wydarzenia/22234
Ostatnie Artykuły

Repertuar grybowskiego kina w czerwcu. Od komedii po galaktyczne przygody

Złotówka za pociąg i tanie przejazdy dla rodzin

Klucze do miasta w rękach mieszkańców. Sądeckie Dni Godności ruszyły pełne barw

Nowy sprzęt dla sądeckich strażaków. Ratownictwo medyczne na nowym poziomie
![[PIŁKA NOŻNA] Sandecja Nowy Sącz – Zagłębie Sosnowiec 1:0 w Betclic 2. lidze – Piszczek dał gospodarzom wygraną, a gościom pogrążył sezon](/images/mecz/thumbnails/sandecja-nowy-sacz-zaglebie-sosnowiec-30052026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Sandecja Nowy Sącz – Zagłębie Sosnowiec 1:0 w Betclic 2. lidze – Piszczek dał gospodarzom wygraną, a gościom pogrążył sezon

Dzieci zobaczyły sądecką komendę od środka - największe emocje wywołał technik

Szarpanina o 150 zł w Nowym Sączu skończyła się zarzutami i recydywą

MAGIA LOTU wraca z bajkową przygodą. Sądecki konkurs już startuje

Jak wybrać siatkę ogrodzeniową do działki, ogrodu i posesji?

Rybak i Złota Rybka wracają na scenę. MOK szykuje niedzielną przedpremierę

Samorządy z Sądecczyzny szukały drogi do inwestorów i nowych terenów

Odnowiony ratusz oddano mieszkańcom. Z ziemi wydobyto kapsułę czasu

Patrol na quadach sprawdzał szlaki Beskidu Sądeckiego

Muzyczny prezent dla mam w Nowym Sączu - MOK wypełniły wzruszenia
Przydatne dane teleadresowe
- Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego - szkolenia, wynajem sal i wsparcie dla firm
- Zakład Karny w Nowym Sączu - adres, telefon i kontakt
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu - kontakt, godziny, jak się zgłosić
- Małopolski Ośrodek Adopcyjny w Nowym Sączu - kontakt, godziny i pierwsze kroki w adopcji
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu - kontakt, filie, katalog online
- Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu - kontakt, godziny i usługi archiwalne
