Zakładanie trawnika jesienią

Wiele osób decyduje się na zakładanie trawników w ogrodzie podczas wiosny. Możliwe jest jednak wykonanie tej czynności także jesienią. Ziemia jest w tedy odpowiednio nagrzane przez letnie słońce, przez co jest idealnym podłożem dla kiełkujących roślin. Dodatkowo w okresie jesiennym możemy liczyć na stałą temperaturę. Gleba utrzymuje odpowiedni poziom wody, co bardzo pozytywnie wpływa na rozwój młodej trawy. Odpowiednio wysiane nasiona sprawią, że jeszcze przed zimą wyrośnie nam trawnik z wykształconym systemem korzeniowym.

Jak założyć trawnik jesienią?

Na początku powinniśmy zbadać odczyn gleby. Powinno ono wynosić od 5,5 do 6,5 pH. Niższy wynik będzie sprzyjał rozwojowi mchów oraz chwastów dwuliściennych. Następnie wybieramy odpowiednią mieszankę trawy. Konieczne jest więc tutaj stwierdzenie, do czego będzie nam służyła murawa. Możemy zdecydować się na trawnik ozdobny, parkowy, sportowy czy rekreacyjny. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Kolejnym ważnym krokiem będzie przygotowanie podłoża. Usuwamy więc wszystkie chwasty i wyrównujemy powierzchnię. Glebę przekopujemy na głębokość szpadla (najlepiej dwa lub trzy razy). Dzięki temu usuwamy korzenie chwastów oraz wszelkie kamienie. Górną warstwę ziemi powinniśmy zmieszać z nawozami i kompostem. Następnie wyrównujemy powierzchnię kolejny raz usuwając mniejsze nierówności. Po tych czynnościach ubijamy ziemię.

Oczywiście konieczne jest wysianie nasion. Pamiętajmy o tym, żeby robić to równo. Możemy do tego użyć specjalnego siewnika. Trawa powinna być gęsta. Po wysianiu przykryjmy nasiona cienką warstwą ziemi i lekko ją ubijmy. Na sam koniec zajmijmy się podlewaniem. Należy robić to ostrożnie, małym strumieniem, aby nie spłukać nasion. Po wszystkim systematycznie zraszamy glebę, aby przyspieszyć kiełkowanie trawy.

Najczęstsze błędy przy zakładaniu trawnika

Jednym z najczęstszych błędów podczas zakładania trawnika to niewłaściwe przygotowanie gleby. Trawa nie wyrośnie na zbyt ubitej i kwaśnej glebie. Musimy więc ją odpowiednio wyczyścić z kamieni, gruzu oraz innych śmieci. Ziemię powinno się także spulchnić i wyrównać.

Często możemy zauważyć również zły dobór nasion. Niektórzy nie zwracają na to uwagi, a jest to ogromny błąd. Niektóre gatunki traw nie znoszą deptania, przez co z pewnością nie będą nadawać się na trawnik, gdzie bawić się będą dzieci. Należy więc dobrać odpowiednią mieszankę traw do naszych potrzeb.

Ostatnim bardzo popularnym błędem jest zła technika siewu. Nierównomierne rozsianie nasion doprowadzi do powstania pustych pól, które później trzeba będzie uzupełniać. Jeśli tego nie zrobimy, w puste pola chętnie zagoszczą niechciane przez nas chwasty. Jeśli chcemy temu zapobiec, najlepiej jest siać trawnik dwa razy na krzyż. Najpierw w kierunku północ-południe, a później wschód-zachód. Jeśli ubytki będą widoczne po pierwszym kiełkowaniu trawnika, należy jak najszybciej dokonać uzupełniającego siewu.

Podsumowując

Wysianie trawnika jesienią pozwoli odpowiednio przygotować murawę na następny sezon. Pamiętajmy jednak o tym, że samo założenie trawnika to nie koniec. Bardzo ważne jest także jego pielęgnowanie. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się zdrowym oraz pięknym trawnikiem.