Kominek w bloku - czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Posiadanie kominka jest bardzo kuszącą opcją, ponieważ zapewnia naszemu mieszkaniu niepowtarzalny klimat. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tym, czy możliwe jest posiadanie go w swoim mieszkaniu w bloku.

Kominek pełni dwojaką funkcję w budynkach mieszkalnych. Jest to oczywiście źródło ciepła, ale także doskonała dekoracja, która sprawi, że czas spędzany pośród palącego się w kominku drewna, będzie upływał przyjemniej. W domach jednorodzinnych posiadanie kominków jest na porządku dziennym i sprawdza się doskonale, więc nic dziwnego, że myślimy o tym także wtedy, gdy mieszkamy w bloku. Czy jest to w ogóle możliwe i czy warto jest pomarzyć o swojej kominowej dziurze we własnych blokowych ścianach?

Warunki do spełnienia

Aby móc myśleć o instalacji kominka w bloku, musimy oczywiście zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej, gdzie udzielona nam zostanie zgoda bądź nie. Wszystko zależy od tego, czy zostaną spełnione określone wymogi dotyczące warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki mieszkalne. Jeśli mieszkamy w budynku, który posiada więcej niż cztery kondygnacje- nic nie wyjdzie z naszych planów dotyczących instalacji klasycznego kominka. To w zasadzie największa przeszkoda, jeśli jednak spełniamy określony warunek, musimy upewnić się, czy z technicznego punktu widzenia jest możliwość wprowadzenia zmian i czy istnieje oddzielny przewód dymowy.

Sprawdź ofertę nowy mieszkań na Prądniku Czerwonym w Krakowie

Intrygująca alternatywa

Trzeba przyznać, że w wielu przypadkach nie będzie możliwości instalacji kominka. Czy to oznacza, że musimy pogodzić się z tym, że nigdy mieć go nie będziemy? Niekoniecznie. Jeśli mimo ograniczeń prawnych czy technicznych wciąż nie poddajemy się i jest to dla nas kwestia priorytetowa, możemy pokusić się o coraz popularniejsze bio-kominki. Co to takiego? Z wyglądu przypominają te tradycyjne, ale zasilane są biopaliwem, które nie tworzy dymu, dzięki czemu może być zainstalowany gdziekolwiek. Nie ma więc prawnych przeciwwskazań, nie musimy martwić się o kwestie techniczne, ponieważ instalacja, a później użytkowanie nie przynoszą wielkich trudności. Możemy również skorzystać z kominków elektrycznych za pomocą których znacząco możemy wpłynąć na ogrzanie budynku. Nie da się ukryć, że to dość drogie rozwiązanie. Dużo taniej będzie skorzystać z kominków gazowych.