Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza na „ŚMIESZAŁKI czyli piosenki żartobliwe i żarłoczne” w wykonaniu Jacka Mazaneca, które odbędą się 12 maja br. (czwartek) w zabytkowych piwnicach Biblioteki Głównej przy  ul. Franciszkańskiej 11.

Plakat


Takie spotkania nazywa się piosenką literacką, artystyczną, czasem aktorską lub poezją śpiewaną. Sam autor tekstów, kompozytor i wykonawca używa terminu: „poezja zaśpiewana”, chociaż zaraz dodaje, że to „raczej teksty mające sens jakiś z towarzyszeniem dźwięków składających się na melodię” .W każdym razie dalekie to od banału, a finezyjne zabawy językowe czasem zaskakują, czasem wzruszają, czasem bawią subtelnym humorem, autoironią i żartem.

Zapytany, dlaczego taki tytuł – Pan Jacek odpowiada:
„Śmieszałki, bo…
– śmieszy mnie, że jeszcze śpiewam i utrzymuję gitarę;
– piosenki, bo termin „śpiewanki” się nie przyjął ponieważ jest bliski nazwie „pisanki”
a to niektórym kojarzy się z wytworem gdaczącej kury…i tak dalej, i tak dalej;
– żartobliwe, bo nikt na smutasy ochoty nie ma;
– żarłoczne, bo [ż] jest na początku tak samo jak w poprzedzającym słowie.

Wszystko to jasne i proste w przeciwieństwie do świata, który sobie stworzyliśmy, a on i ciemny, i mocno skomplikowany. Przyda się coś ciut lżejszego”.

Warto pamiętać, że Jacek Mazanec wywodzi się z nurtu kabaretowego. Jest twórcą i jednym z wykonawców Kabaretu „Za” (lata 80 i 90 – Jacek Mazanec teksty; Jan Adamski muzyka) z dużym dorobkiem amatorskim i zawodowym. I chociaż wszystkie rzetelne opracowania dotyczące twórczości kabaretowej odnotowują ogólnopolskie działania tego sądeckiego zjawiska, to historia Kabaretu „Za” czeka na swoje poważne opracowanie a słynne piosenki na studyjne utrwalenie czyli nagranie, bo w czasach aktywności cenzura na to nie pozwalała. Niektóre teksty pomieścił Mazanec w tomiku „Ochota na życie” z 2008 roku (ilustracje Krzysztof Kajder).
Zdarza się, jak sam opowiada, że niektórzy wielbiciele płci obojga, a bywa, że złośliwcy, również płci różnej, chodzą za nim z lekka wykrzykując „poeta, poeta”. Wtedy spokojnie odpowiada: „poeta, to też człowiek - chociaż potężnie stuknięty” i piosenkę z tym tekstem wykonuje w Śmieszałkach. Są tam też inne tytuły: „Król na grzędzie”, „Sklep tandetnych zdarzeń”, „Ptaszek bez dziobania”, „Koci łapci świr”, „Kolec bolec” a nawet „Czajnik”, który u Mazaneca Jacka nie jest sprzętem kuchennym, ale znakiem wspólnoty, ciepła i szczęścia, a to pachnie już nie żartem, lecz poezją. „Kiedy nas zadusi wielkie beztalencie / Zabierzemy czajnik, zabierzemy szczęście / Pójdziemy na piwo pod rękę z gwiazdami / Niby już umarli, ale tacy sami / Zakręcimy śmiechem, co się głupim przyśni / My – ludzie zwyczajni, po prostu… artyści”. Za każdym razem jest to spotkanie adresowane do drugiego człowieka. Opowiadając o sobie opowiada autor o każdym ze słuchaczy, bo każdy, w różnym stopniu, może identyfikować się z poetycko opowiedzianymi zdarzeniami. Po obu stronach, wykonawcy i słuchacza, jest człowiek, czasem poważny, czasem śmieszny, czasem borykający się ze światem a czasem ze sobą. Warto posłuchać wyśpiewywanych i autorsko interpretowanych tekstów, tym bardziej, że ich autor będąc „człowiekiem teatru” (Teatr 13 – autor, reżyser, czasem wykonawca) rzadko decyduje się na zaprezentowanie swojej poetyckiej i satyrycznej twórczości. Tym razem sam (tylko z własną gitarą) - przed Państwem Jacek Mazanec.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązują bezpłatne bilety wstępu, dostępne w wypożyczalni Biblioteki Głównej przy ul. Franciszkańskiej 11.

Rezerwacja biletów oraz szczegółowe informacje:
tel. 18 443-87-52 wewn. 29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Spotkanie organizowane jest w ramach nowosądeckich obchodów XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka – świat w jednym miejscu” i jest jedną z atrakcji programu „Kolej na książkę”, którego szczegóły już wkrótce pojawią się na naszej stronie.

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2022-05-11 13:15:48