W sezonie letnim sądeccy policjanci wraz ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu patrolują tereny wodne i przywodne m.in. Jeziora Rożnowskiego. Takie patrole to inicjatywa Komendy Głównej Policji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, a wspólne służby mają na celu zapobieganie utonięciom i poprawę bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą.

Każdego roku, szczególnie w okresie wakacji, nad wodą dochodzi do wielu wypadków i utonięć. Aby latem zapewnić bezpieczeństwo osobom wypoczywającym nad Jeziorem Rożnowskim mundurowi podejmują liczne działania o charakterze prewencyjnym, a także pełnią służbę w Sezonowym Posterunku Wodnym Policji w Rożnowie. W tym roku  dodatkowo policjantów wspierają strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, a wspólne patrole na terenach wodnych i przywodnych mają ca celu poprawę bezpieczeństwa poprzez eliminowanie zagrożeń oraz zachowań niezgodnych z prawem.

Takie patrole będą organizowane cyklicznie podczas trwającego sezonu letniego, a policjanci i strażacy będą pojawiać się również w rejonie innych akwenów na Sądecczyźnie.

PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE NAD WODĄ

  • Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o których najczęściej informują odpowiednie tablice – najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia.
  • Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna – wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że konsekwencją skoku „na główkę” był uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
  • Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu – trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat.
  • Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
  • Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu (i podobnie działających substancji), ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.
  • W razie zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nad Jeziorem Rożnowskim codziennie w godzinach 8-20 pełnią służbę policjanci Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie (numer alarmowy: 723 694 982).