Czy mieszkaniec Nowego Sącza może wykupić OC dla niezarejestrowanego auta?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy pojazd mechaniczny musi być objęty polisą OC. Wiele osób zastanawia się jednak, jak ten przepis należy rozpatrywać w przypadku samochodów niezarejestrowanych. Mogą to być np. auta sprowadzone z zagranicy lub dopiero co kupione w salonie. Czy da się kupić OC dla auta bez tablic? Odpowiadamy.

Ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy

Pierwszą sytuacją, w której można mieć do czynienia z niezarejestrowanym autem, jest kupno pojazdu za granicą. Nadal wielu kierowców decyduje się na poszukiwanie wymarzonego modelu poza krajem. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością z uwagi na stosunkowo niskie ceny samochodów z importu, a także ich dobry stan techniczny.

Jeśli dotychczasowy właściciel wyrejestrował auto za granicą, a Ty nie chcesz korzystać z lawety i zamierzasz samodzielnie przywieźć pojazd do Polski, musisz zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności. Co ważne, w takim przypadku nie masz możliwości wykupienia standardowej całorocznej polisy. Zamiast tego powinieneś:

Dzięki temu zyskasz czas na legalne przetransportowanie pojazdu do kraju i załatwienie spraw w urzędzie komunikacyjnym. Pamiętaj, że od momentu sprowadzenia auta masz 30 dni na jego zarejestrowanie. W przeciwnym wypadku możesz zostać ukarany mandatem w wysokości od 200 do nawet 1 000 zł.

Ubezpieczenie niezarejestrowanego samochodu z salonu

Ceny nowych samochodów z salonu zaczynają się już od 50 tysięcy zł i dochodzą do nawet kilkuset tysięcy. Mimo że są to duże kwoty, wiele osób decyduje się na nabycie wymarzonego modelu prosto od dealera. Jeśli jesteś jedną z nich, to kwestie związane z rejestracją w urzędzie i ubezpieczeniem możesz pozostawić pracownikom salonu lub załatwić je samodzielnie.

Dopełnienie formalności we własnym zakresie wymaga nieco zaangażowania, ale jednocześnie obniża finalny koszt zakupu auta. Gdy zależy Ci na oszczędności, możesz zająć się sprawami urzędowymi i polisą na własną rękę.

Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Salony sprzedaży samochodów współpracują najczęściej z jednym ubezpieczycielem, przez co mogą zaproponować Ci jedynie dość okrojoną ofertę. W ramach tzw. pakietu dealerskiego otrzymasz propozycję wykupienia OC, AC NNW i assistance bez możliwości porównania cen ubezpieczenia. Gdy zdecydujesz się na samodzielne poszukiwanie OC czy AC, zyskujesz znacznie szersze możliwości pod względem wyboru oferty.

A więc jak kupić ubezpieczenie dla nowego samochodu z salonu? Podczas składania wniosku w urzędzie komunikacji otrzymasz tymczasowe tablice i dowód rejestracyjny. Uzyskane numery możesz podać podczas wykupywania całorocznego OC. Po otrzymaniu decyzji o zarejestrowaniu pojazdu wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i podać nowe dane. Następnie pracownicy przeprowadzą aktualizację Twojej polisy.