Wielkanoc i wiosna łączą się w Nowym Sączu w jeden miejski rytm

Na sądeckim Rynku już czuć, że przed świętami miasto nie zamierza zwalniać. Między stoiskami, skansenem i salą koncertową układa się kalendarz, który prowadzi od wielkanocnego jarmarku do palmowej niedzieli, a potem dalej – w stronę muzyki i zieleni. To kilka różnych wydarzeń, ale razem tworzą bardzo czytelny obraz Nowego Sącza tuż przed świętami.
- Rynek ma w tych dniach przejąć świąteczny ruch
- Skansen szykuje palmową niedzielę
- Miasto stawia też na muzykę i zieleń
Rynek ma w tych dniach przejąć świąteczny ruch
W centrum uwagi jest Nowosądecki Jarmark Wielkanocny, zaplanowany na 27–29 marca 2026 roku na nowosądeckim Rynku. To właśnie tam ma skupić się przedświąteczny ruch, którego w mieście zwykle nie da się pomylić z niczym innym – zapachami, kolorami i zwyczajnym miejskim gwarem.
Taki jarmark to dla mieszkańców coś więcej niż tylko zakupy. To okazja, by w jednym miejscu znaleźć świąteczne ozdoby, spotkać lokalnych wystawców i wejść w wielkanocny nastrój bez wyjeżdżania poza centrum. Rynek na kilka dni staje się naturalnym punktem spotkań, a nie tylko przestrzenią przejścia.
Skansen szykuje palmową niedzielę
Drugim ważnym adresem pozostaje Skansen, gdzie Muzeum Ziemi Sądeckiej wraz z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Lachy” zaprasza na obchody Niedzieli Palmowej. To wydarzenie ma wyraźnie regionalny charakter i właśnie w tym tkwi jego siła – łączy święto kościelne z żywą tradycją Sądecczyzny.
W takim układzie skansen nie jest tylko tłem dla programu, ale jego najważniejszą częścią. Drewniana zabudowa, ludowe stroje i muzyka nadają temu dniowi ciężar, jakiego nie da się odtworzyć w miejskiej sali. Dla wielu osób to jeden z tych momentów w roku, kiedy wiosna na Sądecczyźnie pokazuje się przez obrzęd, a nie przez dekorację.
Miasto stawia też na muzykę i zieleń
W kalendarzu pojawia się również 300. Koncert u Prezydenta, przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Sam fakt, że to już trzechsetna odsłona, pokazuje, że nie chodzi o jednorazowy akcent, lecz o cykl, który wypracował sobie stałe miejsce w miejskim życiu kulturalnym.
Równolegle miasto przypomina o inicjatywie „Nowy Sącz Miastem Kwiatów i Zieleni”, do której prezydent Ludomir Handzel zachęca mieszkańców. To sygnał, że wiosna w centrum nie ma kończyć się na świątecznych stoiskach i scenie koncertowej. Ma też wejść w codzienny obraz ulic, skwerów i miejsc, które na tej porze roku najbardziej przyciągają wzrok.
W praktyce cały ten zestaw wydarzeń układa się w jeden prosty komunikat: w Nowym Sączu wiosna zaczyna się wcześniej, niż pokazuje kalendarz. Najpierw przychodzi na Rynek, potem do skansenu, a następnie rozlewa się po mieście przez kulturę i zieleń.
na podstawie: CIT Nowy Sącz.
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Wielkanoc i wiosna łączą się w Nowym Sączu w jeden miejski rytm
![[PIŁKA NOŻNA] Stal Stalowa Wola – Sandecja Nowy Sącz 0:0 w Betclic 2. lidze. Punkt po ciężkim meczu i przerwie na Podkarpackim Centrum Piłki Nożnej](/images/mecz/thumbnails/stal-stalowa-wola-sandecja-nowy-sacz-28032026-00.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Stal Stalowa Wola – Sandecja Nowy Sącz 0:0 w Betclic 2. lidze. Punkt po ciężkim meczu i przerwie na Podkarpackim Centrum Piłki Nożnej

Osiecka po męsku rozbiła rutynę i dała piosenkom nowy oddech

Wielkanocny stół w Muszynie połączył podopiecznych i samorządowców

Starosądeccy dzielnicowi weszli do szkoły i uczyli dzieci, jak nie wpaść w kłopoty

Awaria telefonów w MPGK w Grybowie utrudnia kontakt z kilkoma działami

Nowy transport z Grybowa ma ułatwić wyjście z domu seniorom i osobom z niepełnosprawnościami

W grybowskiej stołówce tydzień zacznie się od pomidorowej i makaronu ze szpinakiem

Kotlet na grybowski sposób wyróżnia nowy jadłospis stołówki w Grybowie

Na rynku wyrósł symbol Wielkanocy wysoki na 27,5 metra

Kasa wraca do ratusza, a sądecki urząd przypomina o przelewach

Przedszkolne menu w Grybowie stawia na znane smaki i rybę na koniec

Dzieci sprawdziły, jak rodzi się dźwięk - SOKÓŁ znów postawił na orkiestrę

