Sądeccy badacze liczą kleszcze i czekają na głos mieszkańców

W Nowym Sączu naukowcy zwracają się do mieszkańców z prośbą, która zajmie tylko kilka minut. Chodzi o anonimową ankietę poświęconą kleszczom, ich obecności w miejskiej przestrzeni i ukąszeniom, które coraz częściej stają się tematem nie tylko przychodni, ale też codziennych spacerów. Zespół Badawczy Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych chce sprawdzić, jak sądeczanie oceniają ryzyko i jakie środki ostrożności stosują na co dzień. Zebrane odpowiedzi mają pomóc lepiej ocenić skalę zjawiska i zaplanować działania, które zwiększą bezpieczeństwo w mieście.
Badanie ma zebrać nie tylko informacje o liczbie ukąszeń, lecz także o tym, jak mieszkańcy rozpoznają zagrożenie i reagują w sytuacjach, gdy pojawia się kontakt z kleszczem. To właśnie ten codzienny, często bagatelizowany fragment miejskiego życia ma dla badaczy największą wartość – pozwala zobaczyć problem nie z perspektywy statystyki, ale realnych doświadczeń ludzi korzystających z parków, skwerów i zielonych zakątków miasta.
Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje tylko kilka minut. Dla miasta może to oznaczać coś więcej niż jednorazową zbiórkę opinii – to szansa na lepsze rozpoznanie zagrożenia i wypracowanie działań, które będą odpowiadały na rzeczywiste potrzeby mieszkańców Nowego Sącza.
na podstawie: Urząd Miasta Nowy Sącz.
Ostatnie Artykuły

Nowe obowiązki dla hodowców i opiekunów zwierząt w Nowym Sączu

Sądeccy badacze liczą kleszcze i czekają na głos mieszkańców

Śródmieście spotka się nad budżetem osiedla i rozliczeniem wydatków z 2025 roku

W Białej Wyżnej zapadną decyzje o pieniądzach osiedla na nowy rok

Tischner wrócił na Podhale - wystawa, która trafia do głowy i serca

Seniorzy usłyszeli ostrzeżenie od policji - cyberoszuści czyhają w sieci
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: Unia Skierniewice – Sandecja Nowy Sącz 2:2](/images/mecz/thumbnails/unia-skierniewice-sandecja-nowy-sacz-12042026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: Unia Skierniewice – Sandecja Nowy Sącz 2:2

Most nad Łubinką dostał imię sybiraka, który wrócił z Monte Cassino

„BEATUS VEL SANCTUS” - w Uniejowie rusza śpiewające zaproszenie dla solistów 🎶

W Nowym Sączu ruszają bezpłatne szczepienia przeciw HPV z limitem miejsc

Bezpłatne badania piersi w Nowym Sączu ruszą po 20 kwietnia

Darmowe szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu startują w Nowym Sączu

Na Małej Scenie padną pytania o sens i własne wybory

