Paryż przyjedzie do sądeckiej biblioteki. To będzie wieczór z książką i opowieścią

W sądeckiej bibliotece pojawi się głos, który zna Paryż od środka, a nie z pocztówkowych kadrów. Anna Kowalska przywiezie do Nowego Sącza książkę o mieście marzeń, ale też o jego codzienności, napięciach i mniej oczywistych twarzach. To spotkanie ma szansę zamienić zwykły biblioteczny wieczór w podróż przez Sekwanę, Montmartre i współczesne francuskie emocje.
- Korespondentka z Paryża opowie o mieście bez lukru
- Książka o romantyzmie, ale też o cieniu wielkiego miasta
- Spotkanie w czytelni i ważny kontekst całego cyklu
Korespondentka z Paryża opowie o mieście bez lukru
W Sądeckiej Bibliotece Publicznej zaplanowano spotkanie z Anną Kowalską, autorką książki Z miłości do Paryża. Tajemnice miasta marzeń. Dla mieszkańców to okazja, by usłyszeć o francuskiej stolicy nie z przewodnika, lecz od osoby, która mieszka tam od 2013 roku i na co dzień pracuje jako korespondentka TVP.
Kowalska ma za sobą lata pracy w mediach. W 2015 roku zaczęła współpracę z France 24, później relacjonowała wydarzenia także dla TVN i Dzień Dobry TVN. Od 2024 roku przygotowuje reportaże dla Telewizji Polskiej. Taki zawodowy bagaż sprawia, że jej opowieść o Paryżu nie zatrzymuje się na ładnych obrazkach. To raczej spojrzenie kogoś, kto widzi miasto w ruchu, z jego codziennym rytmem, napięciami i zmianami.
Książka o romantyzmie, ale też o cieniu wielkiego miasta
Promowana podczas spotkania książka ukazała się we wrześniu ubiegłego roku. Autorka prowadzi w niej czytelnika przez różne oblicza Paryża – od antycznego dziedzictwa, przez modę i kabarety Montmartre’u, po kina, kawiarnie i współczesne zjawiska społeczne. Są tam i protesty, i rewolucje, i historie osób przyjeżdżających do miasta z innych stron świata.
To nie jest laurka. Kowalska pisze także o trudnych sprawach: atakach terrorystycznych, przemocy wobec kobiet, nierównościach i sporach, które od lat przewijają się przez francuską debatę publiczną. Dzięki temu książka ma wyraźny ciężar reporterski, a jednocześnie pozostaje osobista. Paryż nie jest w niej jedynie symbolem elegancji. Jest także miejscem codziennych wyborów, emocji i rozczarowań.
„Z miłości do Paryża” to szczery i niezwykle osobisty portret jednego z najbardziej fascynujących miast świata.
Spotkanie w czytelni i ważny kontekst całego cyklu
Wydarzenie odbędzie się 27 maja, w środę, o godz. 17, w czytelni Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 11. Rozmowę z Anną Kowalską poprowadzi Krzysztof Witowski. Wstęp jest wolny.
Spotkanie realizowane jest w ramach francuskiego cyklu „Literatura bez granic”, objętego patronatem honorowym prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Dla osób, które interesują się literaturą faktu, reportażem i Francją widzianą bez filtrów, to propozycja szczególnie warta uwagi.
na podstawie: Urząd Miasta.
Ostatnie Artykuły

SOKÓŁ szykuje czerwcowy duet - dla dorosłych i nastolatków

Balony po raz pierwszy nad Sądecczyzną. Ma się narodzić nowa tradycja

Na Orliku w Grybowie ruszy turniej z nagrodami i spotkaniem z dietetykiem

Co decyduje o wyborze technologii obróbki metalu?

Ludźmierz pokaże owoce warsztatów - Rytm Twórczości połączy muzykę i rzemiosło

Policyjne stoiska przyciągnęły tłumy dzieci - sądecka Policja w centrum pikników

Wrócił kultowy tytuł. W MOK zapowiada się wieczór pełen flirtu i śmiechu

Piknik w Nowym Sączu połączył zabawę z ważną lekcją dla rodziców

Wakacje z teatrem i pociągiem - MOK szykuje artystyczne półkolonie

Koła gospodyń z Nowosądecczyzny dostają szansę na Strasburg i Sejm

Leśny patrol w Krynicy-Zdroju sprawdzał, kto łamie przepisy w lasach

Wakacje z Kulturą w SOKOLE - lato pełne kina, muzyki i warsztatów

Ekologia i film dla rodzin w Grybowie – bezpłatny wieczór w kinie Biała

Biznes i nauka spotkają się przy innowacjach dla żywności
Przydatne dane teleadresowe
- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - kontakt, godziny, bilety, dojazd
- Sądeckie Wodociągi - kontakt, awarie, e-BOK i taryfy w Nowym Sączu
- Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu - kontakt, godziny, cennik egzaminów
- Mała Galeria w Nowym Sączu - kontakt, godziny, warsztaty i oferta dla dzieci
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu - kontakt, filie, katalog online
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Nowym Sączu - kontakt, zasady przyjęcia, oferta terapeutyczna
