UM Nowy Sącz: Prezydent Ludomir Handzel o ochronie powietrza

3 min czytania

Jak chronić środowisko? Jak efektywnie wydawać środki na ekologię? To pytania, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego poświęconego ekoinwestycjom na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju (4 września). Jednym z panelistów był prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Prezydent w swoim wystąpieniu skupił się na ochronie powietrza w Nowym Sączu. Nie ukrywał, że sytuacja w tym zakresie jest zła - Nowy Sącz jest jest w pierwszej dziesiątce europejskich miast, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. - To zasługa wielu lat polityki dolce far niente, działań pozorowanych, braku podejścia do tematu, a nawet negowania samego zanieczyszczenia przekonywał prezydent.

Działania władz miejskich skupiły się najpierw na diagnozie sytuacji. - Wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie rozdaliśmy wśród wolontariuszy prawie setkę mobilnych stacji pomiarowych. Wynik był porażający. W okresie grzewczym od grudnia do lutego, kiedy są największe mrozy, wiele dni jest takich, kiedy właściwie mieszkańcy nie powinni opuszczać swoich domostw i wietrzyć pomieszczeń nie ukrywał prezydent.

Skąd się bierze niska emisja

Jedynie 15 procent zanieczyszczeń to spaliny. Kolejne 15 20 procent to skutek spalania śmieci. Odpowiedzialność za pozostałą część zanieczyszczeń spada na paleniska na paliwo stałe i stąd nasilenie niskiej emisji w okresie grzewczym. Smog płynie nie tylko z miasta, ale z całej Kotliny Sądeckiej.

-W ciągu ostatnich dziesięciu lat nie było żadnych norm, które regulowałyby jakość pieców i stąd około 180 tys. takich pieców pojawia się na polskim rynku i wiele z nich pewnie pracuje w Nowym Sączu ocenił prezydent Ludomir Handzel. Paradoksalnie, w mieście jest około 2 tys. nieczynnych instalacji gazowych. Przyczyna? - Jak zwykle na samym końcu jest decyzja ekonomiczna wyjaśniał prezydent. - To jednak pieniądze decydują o tym, czy ludzie mają w domu palenisko na paliwo stałe, czy na gaz.

Samorząd Nowego Sącza podjął współpracę ze spółkami gazowniczymi z nadzieją, że użytkownicy wrócą do gazu jako głównej formy ogrzewania. - Promujemy również program Czyste Powietrze. W tym roku udzieliliśmy już 500 porad, jak wymienić kocioł na paliwo stałe na kocioł gazowy, i to jest kierunek, na którym się skupiamy - poinformował prezydent. Dochodzi do tego zwalczanie palenia śmieciami i użytkowania samochodów, nie spełniających norm emisji.
**
**

Dwa aspekty walki o czyste powietrze

Prezydent ocenił, że walka z zatruwającą powietrze niską emisją ma dwa aspekty: jeden to niska świadomość, że zanieczyszczając powietrze narażamy na szwank siebie i własne dzieci, drugi to bieda. - Musimy tutaj wykonać potężną pracę: wymiana pieców w Nowym Sączu to jest około 54 mln złotych, a w całej okolicy 180 mln złotych. Przekracza to możliwości naszych samorządów, ale podpisaliśmy Akt Czystego Powietrza i staramy się współpracować w regionie w temacie walki o czyste powietrze, bo to jest dla nas najważniejsze zagadnienie podsumował prezydent Ludomir Handzel.

W panelu udział wzięli przedstawiciele instytucji finansujących i organizujących programy walki o czyste środowisko oraz samorządów, które na co dzień borykają się problemem zanieczyszczeń. Dyskusję prowadziła Marta Szigeti Bonifert, członek zarządu Węgierskiego Forum Liderów Biznesu.

XXIX Forum Ekonomiczne odbywa się pod hasłem: Europa jutra. Silna, czyli jaka? W kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych i wydarzeniach towarzyszących udział bierze około 4 tys. uczestników z Polski i zagranicy. W roli panelistów występują politycy, biznesmeni, eksperci, samorządowcy i wybitni przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego. Forum zakończy się 6 września.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-09-04 17:21:26

Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/, nowysacz.pl/wydarzenia/21903

Autor: krystian