Wymiana kas fiskalnych stała się faktem. Poznaj zasady

Kasy fiskalne to urządzenia, które niesamowicie potrafią usprawnić pracę w wielu sklepach czy różnego typu innych miejscach, gdzie kupuje się produkty bądź po prostu płaci się za jakieś usługi. Kasy przede wszystkim umożliwiają rejestrowanie rachunków czy wystawianie faktur, ale ogólnie rzecz biorąc, systematyzują one wszelkie płatności klientów. W niektórych miejscach są obowiązkowe kasy, a z kolei w innych coraz częściej obowiązkowe staje się posiadanie kasy fiskalnej online. Drukarki fiskalne Kraków to urządzenia, które zwykle mogą nam się kojarzyć ze sklepami, jednak warto wiedzieć, na które miejsca nałożony jest obowiązek ich posiadania, a na które został już nałożony obowiązek posiadania kas fiskalnych online. Czym jednak różnią się one od siebie i czym w ogóle one są? Drukarki fiskalne Kraków obowiązują już w wielu różnych miejscach.

Kasa fiskalna online a zwykła kasa fiskalna

Coraz częściej możemy spotkać się z obowiązkiem posiadania kas fiskalnych online. Przy tym obowiązku panują jednak pewne zasady, o których należy pamiętać, na przykład plan nałożenia tego obowiązku na różne branże. Zacznijmy jednak od tego, czym jest kasa fiskalna online i czym ona różni się od zwykłych, standardowych kas, jakie znamy już od wielu lat. Otóż zwykłe kasy mają za zadanie rejestrować wpłaty, wystawiać papierowe rachunki i podsumowywać wszelkie działania zarejestrowane na urządzeniu. Kasy fiskalne online dodatkowo mają za zadanie wysyłać bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas różne dane za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Mogłoby się to wydawać działaniem całkowicie zbędnym, jednakże tak naprawdę jest to bardzo ważne, ponieważ w Centralnym Repozytorium Kas rejestrowane są takie dane, jak informacje o różnych zakupionych produktach czy usługach, o czasie ich zakupu, miejscu oraz ilości. Jest to dlatego ważne, gdyż takie informacje zebrane w jednym miejscu potrafią unikać późniejszych oszustw podatkowych.

Na jakie branże został nałożony obowiązek posiadania kasy fiskalnej online?

Obowiązek ten został już nałożony na wiele branż, aczkolwiek jeszcze nie dla wszystkich. Jest on nakładany sukcesywnie, a więc stopniowo i rozłożony w czasie. W styczniu 2020 roku został on nałożony dla mechaników, warsztatów samochodowych, czy stacji paliw, a od stycznia 2021 roku kasy fiskalne online są obowiązkowe dla lokali gastronomicznych, branży hotelarskiej oraz dla sprzedaży paliw stałych z węgla. W lipcu 2021 roku obowiązek posiadania kas fiskalnych online ma zostać nałożony również dla fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy, prawników oraz dla usług budowlanych i sportowych.

Warto wiedzieć czym wyróżniają się kasy fiskalne online, ponieważ wydawałoby się, że zwykłe kasy fiskalne są w zupełności wystarczające. Warto jednak wiedzieć również skąd taki nakaz i obowiązek zostały wprowadzone. Otóż nietrudno się domyślić, tak jak już zresztą wcześniej wspomniano, iż kasy fiskalne online za pomocą funkcji bezpośredniego przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas pozwalają na zapobieganie wszelkim przestępstwom i oszustwom podatkowym. Jest to bardzo ważna kwestia, która bardzo ułatwia pracę nie tylko przedsiębiorcom, ale również osobom odpowiedzialnym za rejestrowanie rachunków. Tym samym taki zabieg pozwala na poprawę sytuacji finansowej skarbu państwa. Dodatkowo również warto wspomnieć o tym, iż urządzenia z czasem stają się przestarzałe, gdyż wraz z biegiem czasu, są obmyślane coraz to nowe technologie i metody, dlatego więc lepiej iść z duchem czasu i dostosowywać się do ogólnie przyjętych norm i zasad.