UM Nowy Sącz: Spotkanie autorskie z Joanną Bator

2 min czytania

Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Bator - pisarką, publicystką i felietonistką, organizowane w ramach obchodów III Sądeckich Dni Literatury.

Spotkanie odbędzie się 10 czerwca br. o godz. 16.30 na płycie nowosądeckiego Rynku, a poprowadzi je Małgorzata Witek. Wydarzenie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy przez Magdalenę Sipowicz.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Chcesz mieć pewność, że będziesz miał/a miejsce siedzące? Zarezerwuj je telefonicznie lub mailowo (18 443-87-52, 18 443-83-02 wewn. 29; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) bądź odbierz bezpłatny bilet wstępu w wypożyczalni głównej przy ul. Franciszkańskiej 11.

Szczegółowe informacje na temat tego spotkania oraz innych wydarzeń organizowanych w ramach obchodów III Sądeckich Dni Literatury znajdą Państwo na stronie internetowej biblioteki: sbp.nowysacz.pl


Spotkanie z Joanną Bator realizowane jest w ramach zadania SĄDECKIE DNI LITERATURY , dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie to odbywa się pod Honorowym Patronatem Ludomira Handzla Prezydenta Miasta Nowego Sącza.


Joanna Bator pisarka, felietonistka i znana publicystka; absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, urodziła się 2 lutego 1968 roku w Wałbrzychu. Autorka doktoratu z filozofii, który był poświęcony tematyce feminizmu, psychoanalizy i postmodernizmu. Do 2008 roku pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk. Pisarka i publicystka wykładała również w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Stypendystka Middlesex University w Londynie, a także New School of Social Research w Nowym Jorku. Pisarka trzykrotnie odwiedziła Tokio, gdzie przebywała na stypendium Cannon Foundation in Europe i Japan Foundation. Tworzyła w tym czasie eseje i felietony w tamtejszej prasie polonijnej. Po dwuletnim pobycie w Tokio wydała książkę Japoński wachlarz”. Ponadto w 2013 roku stworzyła zbiór esejów i felietonów pt.”Rekin z parku Yoyogi”. Od 2011 roku Joanna Bator poświęciła się wyłącznie pracy twórczej, rezygnując z posady wykładowcy. W tym czasie powstały takie jej powieści jak Piaskowa Góra” czy Chmurdalia”. Pierwsza z wymienionych przyniosła pisarce ogromny sukces, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Autorka stworzyła także esej Wyspa Łza” i powieść Rok królika”. W 2017 roku wydała swoją pierwszą powieść japońską Purezento”.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Nagroda Wydawców i Nagroda im. Beaty Pawlak za Japoński wachlarz (2004, 2011)
  • nominacja do Nagrody Literackiej Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia za Piaskową Górę (2010)
  • Finał Nagrody Literackiej Nike” za Chmurdalię (2011)
  • Literacka Nagroda Nike za powieść Ciemno, prawie noc (2013)
  • odznaczenie Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015)
  • Nagroda Literacka im. Hermanna Hessego (2018).

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2022-06-06 10:42:07

Urząd Miasta Nowego Sącza, nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/26094

Autor: krystian