Aparat ortodontyczny estetyczny – co w nim takiego wyjątkowego?

Aparaty ortodontyczne służą zawsze temu samemu – mają redukować konkretne wady zgryzu. To wymaga mechanicznego ustawienia zębów, co z kolei oznacza konieczność wykorzystania różnych struktur, które pozostają dobrze widoczne na zębach i dla wielu osób jest to problem.

Aparaty estetyczne – ten sam efekt, większa dyskrecja

Aparat ortodontyczny estetyczny nie różni się w swoich założeniach od stałego aparatu metalowego. Jest on jednak wykonany z innych materiałów i tu możliwości są dwie:

  • aparat estetyczny szafirowy z kryształowymi zamkami, które są praktycznie zupełnie przezroczyste;

  • aparat estetyczny ceramiczny lub porcelanowy z zamkami o mlecznej barwie, zbliżonej do naturalnego koloru zębów.

Sam kształt zamków też jest tu inny niż w przypadku aparatów metalowych, przez co są one jeszcze mniej widoczne, ale nadal są odpowiednio trwałe i mocne, żeby zapewnić pożądaną siłę regulującą ustawienie zębów w łuku.

Także drut w tych przypadkach jest zmodyfikowany tak, żeby nie stanowił estetycznego problemu. Ma mleczny kolor, więc będzie widoczny (tego nie da się ukryć), ale zdecydowanie bardzo dyskretny.

Czy estetyka aparatu wpływa na skuteczność?

Dzięki temu, że zamki aparatów ortodontycznych estetycznych wykonane są z innych materiałów niż z metalu, można trochę inaczej napinać druty aparatu. Można powiedzieć, że to efekt uboczny powstania aparatów estetycznych, bo na przykład na zamkach szafirowych buduje się dziś najskuteczniejsze aparaty – nie wynika to oczywiście z samego wyglądu zamka, tylko z pewnych konkretnych właściwości technicznych kryształów.

Kto najwięcej skorzysta na założeniu aparatów ortodontycznych estetycznych?

Aparat ortodontyczny estetyczny eliminuje chyba najpoważniejszy problem związany z noszeniem aparatu stałego, a mianowicie pozwala pacjentowi nie zwracać na siebie uwagi. Z jednej strony to może być dobre rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, bo wtedy jest się najbardziej narażonym na docinki rówieśników, a to podkopuje pewność siebie.

Po aparat ortodontyczny estetyczny chętnie sięgają jednak także dorośli, którzy chcą zadbać o zdrowie jamy ustnej i piękny uśmiech, ale chcą zrobić to dyskretnie. Tutaj już zresztą często nie chodzi nawet o reakcję otoczenia, ale o pewien spadek pewności siebie związany z noszeniem klasycznych aparatów metalowych.

Jasne, dbałość o zęby to coś, czego absolutnie nigdy nie należy się wstydzić, ale jeśli względy estetyczne powstrzymują pacjenta przed założeniem aparatu, to estetyczne aparaty ortodontyczne są jednym z rozwiązań, po które warto sięgnąć.