ciekawe miejsca na Śląsku

Województwo śląskie oferuje wiele nie tylko swoim mieszkańcom, ale także turystom, którzy zainteresowani są jego urokami. Choć nie jest to typowy region do zwiedzania, znajdziemy tam równie wyjątkowe miejsca i atrakcje, co w najbardziej obleganych częściach Polski. Co warto zobaczyć na Śląsku? Jakie czekają tam na nas niespodzianki? Poznajcie 10 miejsc, które musicie odwiedzić.

1. Kopalnia Ignacy w Rybniku

Myśląc o Śląsku, nie można zapomnieć o jego kluczowym znaczeniu dla eksploatacji węgla. Jednym z najciekawszych miejsc do odkrywania górniczych historii jest Kopalnia Ignacy. Stanowi ona część Szlaku Zabytków Techniki. To świetny punkt wycieczki ze względu na szereg różnych atrakcji – m.in. wieża wodna, interaktywne wystawy czy małe centrum nauki o nazwie Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Nie warto na tym poprzestawać, ponieważ inne atrakcje w Rybniku również czekają na ich odkrycie.

2. Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido jest jedną z największych atrakcji w całym województwie. Nieczynna od kilkudziesięciu lat stała się zabytkiem o wyjątkowej historii i chętnie przyjmuje turystów w swoich podziemiach na dwóch poziomach 170, 320, a także podpoziomie 355. Dzięki zwiedzaniu tuneli ma się szansę choć trochę zapoznać się z warunkami, w których na co dzień pracowali górnicy. To obiekt turystyczny, którego odwiedzenie gwarantuje wiele emocji.

3. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Na terenie Parku Śląskiego znajdziemy Górnośląski Park Etnograficzny, gdzie warto zobaczyć chociaż kilka z blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów, takich jak kościoły czy spichlerze dworskie. Całe miejsce jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej. Park organizuje także ciekawe ekspozycje, konferencje naukowe oraz zajęcia dla najmłodszych.

4. Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Szlak zyskał swoją nazwę dzięki wapiennym skałom, na których wybudowano średniowieczne twierdze. Na ścieżce znajdziemy wyjątkowe zamki, których zadaniem było strzeżenie granic Królestwa Polskiego. Część z nich została odrestaurowana, po innych pozostały ruiny – jednak niezależnie od tego, warto zobaczyć je pod każdą postacią. Wiele zamków przygotowało dla turystów także specjalne atrakcje, takie jak nocne zwiedzanie „z duchami”, wystawy tematyczne, pokazy walk rycerskich czy parki linowe.

5. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Kolejnym miejscem, które musicie odwiedzić na Śląsku jest malowniczy Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Niezależnie od pory roku, spacer szlakami to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na łonie natury i chwilę relaksu.

6. Zamek w Pszczynie

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów jest Zamek w Pszczynie. To atrakcja, której nie warto pominąć z uwagi na ciekawą historię oraz wyjątkową architekturę. Sala Lustrzana, Stajnie Książęce czy podziemna Zbrojownia są jedynie przykładami pomieszczeń, które można tam podziwiać.

7. Góra Birów

Dla fanów aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i amatorów wspinaczki świetnie sprawdzi się Góra Birów. Wyjątkowy widok na okolicę oraz zawieszone nad stromym urwiskiem skalne ostańce to jedne z głównych zalet tego miejsca.

8. Neorenesansowa willa Oscara Caro

Aby lepiej poznać kulturę ludową regionu, warto udać się do zabytkowej rezydencji mieszkalnej Oscara Caro w Gliwicach. Oprócz oryginalnego wystroju wnętrza można podziwiać ekspozycje etnograficzne oraz inne wystawy muzealne.

9. Pustynia Błędowska

Jednym z najbardziej niepowtarzalnych miejsc na mapie nie tylko Śląska, ale także całego kraju, jest Pustynia Błędowska. To punkt na planie wycieczki, którego nie można ominąć.

10. Prywatne Muzeum Literatury im. W. Reymonta w Bielsku-Białej

To idealny przystanek do zwiedzenia dla wszystkich miłośników literatury oraz historii. Prywatne muzeum prowadzone jest przez ostatniego polskiego skrybę, który za pomocą pióra i atramentu przepisuje ręcznie głównie dzieła Reymonta, ale także Sienkiewicza czy Kraszewskiego. To wyjątkowe miejsce pełne jest ręcznie przepisanych ksiąg, obrazów oraz rzeźb. Choć prywatne muzeum nie należy do najpopularniejszych atrakcji Śląska, warto je odwiedzić ze względu na niepowtarzalny klimat.