Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Nic więc dziwnego, że nasze przydomowe ogrody, czy ogródki działkowe, to miejsca, które o tej porze roku wymagają przeprowadzenia właściwych prac porządkowych. Zima to czas stagnacji, po którym wiele roślin, czy wyposażenie naszych ogrodów, wymaga odświeżenia, czy renowacji. O co należy zadbać? Jak sprawić, by nasz ogród już wczesną wiosną stał się oazą do odpoczynku i obcowania z naturą? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Prace porządkowe z posiadaną roślinnością

Integralną, nierozerwalną częścią każdego ogrodu jest różnego rodzaju roślinność. To ona w znaczącym stopniu odpowiada za ogólny stan posiadanych przez nas ogrodów. By przez cały sezon móc cieszyć się zadbaną, zieloną przestrzenią, na przełomie marca, jak również kwietnia, z całą pewnością należy wykonać kilka, niezwykle ważnych czynności porządkowych. 

Chcąc utrzymać perfekcyjną kondycję naszych ogrodów, wraz z nadejściem wiosny warto ściągnąć osłony z roślinności, które stworzyliśmy na czas zimy. Warto jednak wybrać na to właściwy moment- aż pogoda się ustabilizuje. Jeśli dokonamy tych czynności zbyt wcześnie, wówczas może się okazać, że nasze rośliny będą narażone na zbyt niekorzystne warunki atmosferyczne, które zdarzają się jeszcze wczesną wiosną. 

Po drugie, chcąc przygotować nasz ogród na nadchodzącą wiosnę, należy zadbać o to, by przywrócić nasz trawnik do doskonałej świetności. Przede wszystkim, całą jego powierzchnię, należy dokładnie wygrabić i oczyścić. To pierwszy krok, by móc przystąpić do wykonania dalszych działań. Przełom marca, i początek kwietnia, to idealna pora na:

  • nawożenie,
  • aerację (napowietrzanie),
  • wertykulację trawnika, 
  • dosiew trawy w miejscach, które uległy przerzedzeniu. 

Chcąc przygotować nasze ogrody na nadejście wiosny, z całą pewnością warto pomyśleć o właściwym przycięciu krzewów, drzew, jak również żywopłotów. Marzec i kwiecień to idealny czas, by pomyśleć o przycięciu wielu drzewek owocowych, czy innych krzewów ozdobnych. Takie zabiegi poprawią wygląd roślin, jak również pobudzą je do kwitnienia oraz owocowania. Jeśli chcemy, by w naszych ogrodach zagościły nowe drzewka, bądź krzewy, wiosna to idealny moment, by posadzić nowe okazy na naszych ukochanych, zielonych przestrzeniach. 

Renowacja i przygotowanie wyposażenia ogrodów 

Oprócz tego, że każdy ogród wiosenną porą wymaga porządków związanych z roślinnością, szczególną uwagę należy poświęcić również na elementy wyposażenia, jakie znajdują się na naszych zielonych przestrzeniach. Z całą pewnością bardzo często w naszych przydomowych, czy działowych ogrodach znajduje się huśtawka ogrodowa. To ona stanowi główną atrakcję podczas spędzania wolnego czasu, nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. By jednak jej użytkowanie było w pełni komfortowe, a co najważniejsze, bezpieczne, należy zadbać o jej stan techniczny. W tym celu warto sprawdzić, czy stelaż, na którym została osadzona, a który najczęściej pozostaje na zimę w swoim pierwotnym miejscu, na skutek mrozu, czy innych, niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie nabawił się wad technicznych. Sam korpus huśtawki, jak również część tekstylna, wymaga gruntownego odświeżenia. Stelaż hamaka również wymaga gruntownej konserwacji, jak również przeglądu. Co więcej, w wielu ogrodach odnaleźć można często stół z krzesłami, rozkładane parasole, paleniska, grille- to elementy wyposażenia, które wraz z nadejściem wiosny, również powinny zostać dokładnie przejrzane i w razie wystąpienia konieczności zreperowane.