Pożar zabytkowego kościoła na ul. św. Heleny w Nowym Sączu
Wczesnym rankiem 16 czerwca doszło do pożaru zabytkowego drewnianego kościoła przy ulicy św. Heleny. Na miejsce zdarzenia przybyły liczne jednostki straży pożarnej oraz przedstawiciele lokalnych władz i służb konserwatorskich. Akcja gaśnicza trwała ponad dziesięć godzin, a przyczyna pożaru pozostaje nieznana.
  1. Pożar wybuchł o godzinie 4:53.
  2. Spłonął zabytkowy kościół drewniany.
  3. Akcja gaśnicza trwała ponad dziesięć godzin.
  4. Przyczyna pożaru nie została ustalona.

O godzinie 4:53 zastępy straży pożarnej z JRG nr 1 i 2 w Nowym Sączu oraz najbliższe jednostki OSP zostały wysłane na ulicę św. Heleny, gdzie płonął zabytkowy drewniany kościół. Po dotarciu na miejsce okazało się, że kościół, o wymiarach 8x16 metrów i wysokości około 10 metrów, był już intensywnie zadymiony. Ogień rozprzestrzenił się w części zakrystii oraz prezbiterium, a płomienie były widoczne na zewnętrznej ścianie od strony zakrystii oraz w wieżach.

Na miejsce pożaru przybyło Pogotowie Energetyczne, które odłączyło zasilanie w energię elektryczną, co pozwoliło strażakom na bezpieczne przystąpienie do akcji gaśniczej. Ksiądz oraz kościelny z parafii św. Heleny udzielali strażakom cennych wskazówek dotyczących rozkładu pomieszczeń w kościele, co umożliwiło skuteczniejsze działania.

Strażacy zabezpieczyli teren i rozpoczęli gaszenie pożaru, używając m.in. podnośnika do podania wody na dach. Równocześnie prowadzono ewakuację mienia z wnętrza kościoła. W dachu wykonano otwory, przez które podawano prądy gaśnicze na poddasze budynku. Strażacy wynosili nadpalone elementy wyposażenia, usuwali warstwę desek ze ścian zewnętrznych oraz boazerię ze ścian wewnętrznych, aby ugasić ukryte zarzewia ognia.

W trakcie akcji na miejsce przybyli Prezydent Nowego Sącza, Miejski Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Policja, Prokurator oraz Biegły sądowy z dziedziny pożarnictwa. Strażacy prowadzili działania mające na celu zabezpieczenie mienia historycznego, które znajduje się w rejestrze ochrony zabytków. Zabytkowe przedmioty zostały zabezpieczone przez proboszcza parafii pod nadzorem przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Cała akcja gaśnicza trwała ponad dziesięć godzin i zaangażowała 18 zastępów straży pożarnej oraz 76 strażaków. W trakcie działań używano kamery termowizyjnej, aby monitorować ewentualne zarzewia ognia. Przyczyna pożaru na chwilę obecną pozostaje nieustalona.


Według informacji z: PSP w Nowym Sączu