Uwaga na upały: nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie

Wraz z nadejściem upalnych dni, warto przypomnieć o zagrożeniach związanych z pozostawianiem dzieci i zwierząt w rozgrzanych samochodach. Wysoka temperatura we wnętrzu pojazdu może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia i życia.

  1. Wzrost temperatury w samochodzie działa jak szklarnia.
  2. Możliwe konsekwencje prawne za narażenie zdrowia i życia.
  3. Prawo do interwencji funkcjonariuszy i osób postronnych.
  4. Obowiązek udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia.

Każdego roku, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, pojawiają się apele o niepozostawianie dzieci i zwierząt w pojazdach. Nawet krótkie pozostawienie ich w zamkniętym samochodzie może prowadzić do gwałtownego wzrostu temperatury wewnątrz, co tworzy niebezpieczne warunki, przypominające szklarnię. Wystarczy kilkanaście minut, aby narazić zdrowie, a nawet życie.

W świetle prawa, za narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, zgodnie z art. 160 Kodeksu karnego. Jeśli sprawca miał obowiązek opieki nad osobą narażoną, kara może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Natomiast nieumyślne działanie grozi grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do roku.

Policja przypomina, że funkcjonariusze mają prawo użyć wszelkich środków, włącznie z wybiciem szyby, aby wydostać dziecko czy zwierzę z pojazdu, jeśli ich życie jest zagrożone. Osoby postronne również mogą podjąć takie działania w sytuacjach kryzysowych, kiedy służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takich przypadkach działanie to jest uznawane za stan wyższej konieczności, ratujący zdrowie lub życie, i nie podlega karze.

Pamiętajmy, że wszyscy mamy obowiązek reagować i udzielać pomocy w sytuacjach zagrożenia. Informujmy odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112, gdy zauważymy, że ktoś pozostawił dziecko lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie. Zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu karnego, za nieudzielenie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia grozi kara do 3 lat więzienia.


Policja Nowy Sącz