Czym są narzędzia ręczne murarskie?

Każdy fachowiec powinien posiadać odpowiednie narzędzia, dzięki którym w efektywny sposób będą wykonywać swoją pracę. Zestaw murarza musi być wyposażony zarówno w te ręczne, jak i te elektryczne narzędzia. W związku z charakterem pracy wszystkie sprzęty powinny być solidne i odporne na różnego rodzaju odkształcenia, czy rysy. Jakich podstawowe narzędzia ręczne powinien mieć w takim razie murarz? I w jaki sposób je przechowywać, aby w łatwy sposób móc odszukać potrzebny przedmiot?

Podstawowe narzędzia murarskie – w co warto się zaopatrzyć?

Przy tak wymagających zaleceniach, jakie zdarzają się w pracach murarskich, potrzebne będą nam narzędzia przystosowane do tego rodzaju zadań, które znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Warto więc przed rozpoczęciem robót wybrać się na zakupy. Jakie narzędzia zatem kupić, aby ułatwić sobie pracę?

Pace – wykorzystuje się podczas prac wykończeniowych. Do podstawowych modeli zaliczamy pace stalowe ząbkowane, przeznaczone do rozprowadzenia zaprawy klejowej, oraz pace styropianowe, używane do wygładzania tynków aplikowanych na powierzchnię ściany, dzięki czemu w kolejnym etapie bez problemu nałożymy na nią farbę czy przykleimy tapetę. Na rynku możemy również spotkać się z plastikową pacą z gumą – do fugowania płytek, a także plastikowa paca z gąbką porową, która wyczyści kafelki po fugowaniu.

Kielnie – obowiązkowe narzędzie każdego murarza. Część robocza ma kształt trójkąta, która odpowiada za nakładanie i rozprowadzanie zapraw murarskich. Na rynku dostępne są także kielnie trapezowe, które sprawdzą się w trakcie nakładania fugi oraz kielnie spoinowe, które mają podobne zadanie. Przydatne mogą się także okazać kielnie kątowe do wykańczania kątów zewnętrznych ścian.

Szpachle – używa się ich szpachlowania dziur w ścianach, czyli wstępnego wyrównania powierzchni. Klasyczne szpachle służą również do zdzierania starych, zniszczonych tapet oraz powłok malarskich. Do wyboru mamy także szpachle sztablatury, odpowiedzialne za ostateczne wygładzenie ścian, oraz szpachle japońskie, które ułatwią nam nakładanie i wyrównywanie gładzi szpachlowej oraz w łatwy sposób uzupełnimy nią wszelkich ubytków w drewnie, kamieniach czy grubym metalu. Wartym uwagi są także szpachle trapezowe, służące do rozprowadzania klejów glazurniczych, a także szpachle kwadratowe – do przyklejania wykładzin podłogowych.

Zdzieraki – wykorzystuje się je do renowacji starych podłóg i ścian. Prosty zdzierak służy do zgrubnej obróbki drewna, tworzywa sztucznego i gipsu. Na rynku dostępne są także zdzieraki, które przeznaczone są wyłącznie do zrywania starych posadzek, oraz takie, które odpowiadają za usuwanie starego rynku. Wartym uwagi jest także tarnik – wyrównywanie i eliminowanie nierówności na powierzchniach, które wykonane są z płyt g-k.

Łomy – tradycyjne łomy stalowe służą do kruszenia twardych materiałów oraz podważanie ciężkich elementów. Kolejne są łomy z wyciągaczem. Po drugiej stronie posiadają końcówkę podobną do młotka ciesielskiego. Ponadto umożliwiają wyciąganie gwoździ z wybranych powierzchni lub przedmiotów. Łomy wyprofilowane to kolejny rodzaj tego narzędzia, które przydadzą się nam w bardziej zaawansowanych pracach.

Przecinaki – narzędzia te przydatne okażą się podczas skuwania starego i zniszczonego tynku ze ścian. Tradycyjny przecinak w łatwy i szybki sposób rozłupuje twarde powierzchnie. Na rynku znajdziemy także przecinak do cegieł – sprawne cięcie i rozłupanie cegły oraz przecinak ślusarki, który sprawdzi się przy obróbce elementów wykonanych z metalu.

Punktaki i rysiki – punktaki murarskie pomagają nam podczas wykonywania trasowania i punktowania. Rysiki natomiast służą do znakowania i punktowania metali oraz innych materiałów twardych, którym jest między innymi ceramika.

Szeroka oferta narzędzi murarskich dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/narzedzia-murarskie

Na co zwrócić uwagę wybierając narzędzia murarskie?

Podczas prac remontowych ważne jest zarówno tempo, jak i jakość wykonanego zlecenia, ale także komfort i wygoda użytkowania narzędzi. Dlatego też tak ważne jest, aby korzystać wyłącznie z akcesoriów wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Dodatkowo powinny być odpowiednio wyprofilowane, aby dobrze leżały w dłoni. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem kupno narzędzi z drewnianym lub gumowym uchwytem. Znaczenie ma także jakość wykonania samego pióra. Warto więc sięgnąć po narzędzie ze stali nierdzewnej, gdyż są one wyjątkowo trwałe i odporne na wystąpienie korozji oraz złamania. Dodatkowo bez problemu będziemy mogli dociskać je do obrabianej powierzchni, bez ryzyka, że podczas tego manewru zniekształcimy je trwale, gdyż są bardzo elastyczne, zapewniając w ten sposób komfort wykonywanej pracy.

Jak przechowywać narzędzia murarskie, by były zawsze pod ręką?

Koszmarem każdego użytkownika narzędzi podczas prac jest sytuacja, gdy nie możemy znaleźć odpowiedniego sprzętu do pracy. Dlatego też tak ważne jest, aby w odpowiedni sposób je przechowywać. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne skrzynie, organizery i torby, dzięki którym w łatwy i szybki sposób przetransportujemy narzędzia oraz znajdziemy te potrzebne bez tracenia zbędnego czasu na ich odszukanie. Dodatkowo tego typu skrzynie są odporne na uszkodzenia i uderzenia, więc zapewniają niezawodną wytrzymałość.