Gry i zabawy na świeżym powietrzu - jak przekonać dziecko do zabawy poza domem?

W dobie telewizji i Internetu coraz mniej dzieci spędza czas na dworze. Jak więc w prosty sposób zachęcić je do zaczerpnięcia świeżego powietrza? Jak zaszczepić w nich miłość do chwil „offline”?

Piaskownica

Klasyczny element placów zabaw. Możliwości są tu praktycznie nieskończone - można lepić babki, szukać skarbów czy też przesypywać piasek pomiędzy dłońmi. Świetnie rozwija to wyobraźnię i małą motorykę. Dodatkowo dostarcza wielu ciekawych bodźców dotykowych. Jest to więc doskonała zabawa dla dzieci młodszych.

Można oczywiście stworzyć prywatną piaskownicę we własnym ogródku. Samą obudowę można kupić w wielu rozmiarach, wykonaną z różnych materiałów takich jak drewno czy plastik. Odpowiedni piasek powinien natomiast posiadać specjalny atest - da się go znaleźć w większości dużych sklepów budowlanych.

Piłka - mnóstwo możliwości

Jeden przedmiot dający nam niezwykle szerokie pole do popisu. Piłką można zająć zarówno dzieci młodsze, jak i starsze, grupy (mniejsze lub większe), jak i jedno dziecko, z którym aktualnie przebywamy.

Zabawy tego typu dbają o kondycję fizyczną dzieci oraz rozwijają pożądaną umiejętność szybkiego reagowania (tak zwany refleks). Gry zespołowe, jak na przykład piłka nożna czy dwa ognie, są świetną okazją do nauki pracy w grupie i przestrzegania zasad. W przypadku dzieci mniej sprawnych ruchowo i młodszych bardzo dobrze sprawdzą się gry takie jak kolanko lub kolory. Pozwalają one bowiem na rozwój wyżej wymienionych umiejętności w indywidualnym tempie. Chcąc wzmocnić dokładność, można także prowadzić piłkę po wyznaczonym torze lub trafiać nią do celu.

Czas z piłką można także wzbogacić o naukę, na przykład języka angielskiego. Opiekun rzucając piłkę wymawia słowo a zadaniem dziecka przy odrzucaniu jest wypowiedzenie słówka w obcym języku.

Zabawa w poszukiwania

Dla małych łowców skarbów i poszukiwaczy przygód świetną zabawą będzie wykonywanie prostych zadań (dopasowanych do ich poziomu intelektualnego i fizycznego). Można szukać w ogrodzie konkretnych kwiatów, liści wybranych drzew lub schowanych przez nas przedmiotów. Do tego typu gier nie trzeba posiadać własnego ogrodu ani nawet wybierać się na plac zabaw. Parki i lasy są bowiem bogate w naturalne zasoby, które rozbudzą w dzieciach ciekawość świata.

Sposobów na spędzenie czasu wolnego z dzieckiem na świeżym powietrzu jest oczywiście o wiele więcej. Oprócz wymienionych wyżej zabaw można także budować szałasy, bawić się w berka czy chowanego lub po prostu pójść na spacer. Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych znajdziecie również szeroki wybór zabawek do ogrodu. Ogranicza nas więc tylko wyobraźnia.

Pamietajmy - dobre nawyki warto zaszczepiać już u maluchów!