Własny taras to marzenie wielu osób. Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu ładnych okoliczności przyrody przywołuje mimowolnie uśmiech na usta wielu ludzi, jednakże często zapominamy o drugiej stronie medalu. Z uwagi na fakt, że między tarasem a wnętrzem domu zazwyczaj usytuowane są duże okna oraz drzwi, w porze letniej pomieszczenia sąsiadujące z tarasem nadmiernie się nasłoneczniają i osiągają temperatury, które uniemożliwiają ich komfortowe użytkowanie. Chcąc uniknąć takiego stanu rzeczy, powinniśmy sięgnąć po najskuteczniejszy sposób radzenia sobie ze zgubnym wpływem warunków atmosferycznych na pomieszczenia naszego domu - rolety tarasowe z funkcją żaluzji, która pomoże regulować poziom promieni słonecznych dostających się do środka. Dzięki temu korzystanie z tarasu nie będzie okupione piekarnikiem rozgrzewającym się po drugiej stronie ściany.

Czym są rolety i żaluzje?

Rolety i żaluzje stanowią system zasłonowy, który montowany jest po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okien. W domu pełni on szereg istotnych ról, spośród których wyróżniamy następujące funkcje:

 1. Ochrona przed upałami w porze letniej – nie dopuszczają do przegrzewania się pomieszczeń. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są rolety z funkcją żaluzji, które pozwalają regulować poziom promieni słonecznych dostających się do wnętrza.
 2. Ochrona przed mrozami w porze zimowej – zatrzymują ciepło w pomieszczeniu.
 3. Ochrona przed włamywaczami – kłamstwem jest jednak stwierdzenie, że to atrybut każdej dostępnej na rynku zasłony. By roleta była godna miana „antywłamaniowej”, musi posiadać kilka dodatkowych elementów. Zaliczamy do nich: blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz. Dlatego warto wybierać nowoczesne rolety elektryczne, które oferują często wszywstkie wymienione powyżej rozwiązania.
 4. Ochrona przed hałasem dobiegającym z okolicy – tworzą dodatkową warstwę akustyczną, które redukuje poziom decybeli przedostających się do wnętrza pomieszczeń.
 5. Ochrona naszej prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami osób niepożądanych.
 6. Zdobienie fasad budynku – tutaj na wyróżnienie zasługują, tak zwane, shutters lub rolety na miarę, które nadają fasadom nowoczesnego wyglądu i unikalnego charakteru.

Spośród rolet do okien montowanych po ich zewnętrznej stronie wyróżniamy cztery główne rodzaje ze względu na miejsce ich ulokowania:

 1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
 2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym, jak i starym budownictwie
 3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
 4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Rolety zewnętrzne najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania lub budowania domu. Umożliwia to ulokowanie skrzynki rolety w nadprożu, a to pozwala ją zabudować. Sama zewnętrznych rolet okiennych jest natomiast bardzo prosta i przedstawia się następująco:

 1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
 2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
 3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
 4. napęd elektryczny lub manualny

Obecnie najlepsi producenci rolet tarasowych wykorzystują napęd elektryczny, ponieważ jest on dużo bardziej atrakcyjny dla użytkowników pod wieloma względami. Zamiast podchodzić do okna za każdym razem, wystarczy bowiem nacisnąć guzik na pilocie sterowania lub połączyć się za pomocą telefonu czy tabletu. Nowoczesne rolety elektryczne oferują również możliwość lepszego wykorzystania ich potencjału antywłamaniowego dzięki możliwości połączenia się z głównym systemem alarmowym.

Nie ulega zatem wątpliwości, że warto zainwestować w rolety tarasowe i móc cieszyć się letnią pogodą bez obaw o temperaturę panującą w domu.Rolety tarasowe mogą wybawić wnętrze twojego domu od przegrzewania letnią porą