Maturzyści z powiatowych szkół pożegnani z nagrodami i magnoliami

Maturzyści z powiatowych szkół pożegnani z nagrodami i magnoliami

FOT. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

W powiatowych szkołach w Nowym Sączu i okolicy ostatni dzwonek zabrzmiał inaczej niż zwykle. Zamiast zwykłego zamknięcia roku były stypendia, łzy wzruszenia, podziękowania i gesty, które zostają w pamięci na dłużej. W Starym Sączu, Łącku, Krynicy-Zdroju i Marcinkowicach maturzyści domykali ważny etap, a przed nimi już tylko egzamin dojrzałości. Te szkolne pożegnania miały jeden wspólny ton – dumę pomieszaną z niepokojem i nadzieją.

  • W Starym Sączu i Łącku najgłośniej wybrzmiały podziękowania i stypendia
  • Jubileusz w Krynicy-Zdroju nadał pożegnaniu wyjątkową oprawę
  • W Starym Sączu i Marcinkowicach ostatni gest miał znaczenie większe niż słowa

W Starym Sączu i Łącku najgłośniej wybrzmiały podziękowania i stypendia

W Zespole Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu rok szkolny zakończyło 101 absolwentów. To młodzi ludzie kształcący się w kilku zawodach, od technika leśnika po technika informatyka i technika urządzeń oraz systemów energetyki odnawialnej. Najlepsi z technikum leśnego zostali wyróżnieni finansowym stypendium naukowym ufundowanym przez Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Dla uczniów to nie tylko nagroda, ale też wyraźny sygnał, że ich praca została zauważona poza szkolnymi murami. W uroczystości uczestniczyła Agnieszka Wyrazik-Tyrpak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

W Łącku pożegnanie absolwentów Zespołu Szkół im. św. Kingi miało bardzo ciepły, niemal rodzinny charakter. Obok Stanisława Banacha i radnego Jacka Kwita pojawił się także proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, dr Czesław Noworolnik. Podczas uroczystej akademii wyróżniono uczniów za wyniki w nauce, aktywność społeczną, osiągnięcia sportowe i codzienne zaangażowanie w życie szkoły. Były też podziękowania od dyrekcji i wychowawców, a w reakcji nie brakowało wzruszenia. Z relacji z tego wydarzenia przebijało jedno – w tej szkole ważne były nie tylko oceny, ale i charakter młodych ludzi.

Jubileusz w Krynicy-Zdroju nadał pożegnaniu wyjątkową oprawę

W Krynicy-Zdroju tegoroczne pożegnanie miało dodatkowy ciężar, bo zbiegło się z jubileuszem 100-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II. Naukę ukończyli uczniowie siedmiu klas. Wśród nich było 78 absolwentów liceum ogólnokształcącego oraz 102 uczniów kształcących się w zawodach technik informatyk, technik budownictwa, technik logistyk, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

Ostatnia akademia w takim roku nie mogła wyglądać zwyczajnie. Uroczystość miała podniosły charakter, ale nie był to tylko szkolny ceremoniał. Wręczono nagrody uczniom z wysokimi wynikami w nauce, a także tym, którzy angażowali się w życie szkoły i budowali jej codzienność swoją pracą, obecnością i inicjatywą. W jubileuszowym tle widać było coś jeszcze – świadomość, że kończy się nie tylko etap dla maturzystów, lecz także pewien ważny rozdział w historii placówki.

W Starym Sączu i Marcinkowicach ostatni gest miał znaczenie większe niż słowa

W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu pożegnano 143 absolwentów. Podczas uroczystości doceniono uczniów z bardzo dobrymi wynikami, wzorowym zachowaniem oraz sukcesami artystycznymi, edukacyjnymi i sportowymi. Wyróżnienia trafiły też do osób, które pomagały innym i dawały z siebie więcej niż wymagał program nauczania. Listy gratulacyjne otrzymali również rodzice, którzy przez lata wspierali szkolną drogę swoich dzieci. Najmocniej zapisał się jednak program artystyczny przygotowany przez uczniów – opowieść o drodze od pierwszych szkolnych dni, przez codzienność pełną relacji i wyzwań, aż po niepewną, jeszcze nienazwaną przyszłość.

W Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Marcinkowicach absolwenci pożegnali się ze szkołą w sposób szczególny. Posadzili przy budynku dwie młode magnolie, zastępujące drzewo uszkodzone cztery lata temu przez silną wichurę. To prosty gest, ale bardzo czytelny. Zamiast samego wspomnienia został ślad, który ma szansę rosnąć razem z kolejnymi rocznikami. Takie zakończenie roku szkolnego mówi więcej niż oficjalne formuły – zostawia po sobie znak ciągłości, wdzięczności i pamięci.

na podstawie: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.