Kategoria: Wydarzenia

 
Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel zaprasza na dwa wydarzenia poświęcone dwóm wybitnym postaciom: emisariuszowi Janowi Karskiemu oraz sądeckiemu kurierowi Zbigniewowi Rysiowi.

 

 

 

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odebrania w sekretariacie MOK, Al. Wolności 23, 33-300 Nowy Sącz / pn. – pt., w godz. 8:00 – 16:00
„Zupa rybna w Odessie”

 


 

Monodram zostanie wystawiony w czwartek, 16 maja, o godz. 12.00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie MOK, Al. Wolności 23, 33-300 Nowy Sącz/od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 16.00.

Występuje: Sebastian Ryś. 
Scenariusz: Szymon Bogacz.
Reżyseria: Julia Mark.
 

***
Kim był Jan Karski? Kim byłby Jan Karski gdyby… No właśnie, gdyby mu się udało? W tym świecie innego porządku, gdzie w restauracji w Odessie mówi się po Polsku, w świecie, który nigdy nie powstał nadal byłby bohaterem. Tylko inaczej, bardziej. Byłby gwiazdą! Ikoną! Prawdziwym meta bohaterem! Takim, którzy dziś już się nie rodzą. A jeśli nawet to nigdy nie mają szans tego udowodnić.

Świat dramatu „Zupa rybna w Odessie” to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Udało się! To dzięki niemu miliony żyjących to dziś niedoszłe ofiary holokaustu. Czy tak jest lepiej? W obu rzeczywistościach dopełnił się plan. Raz boski, raz człowieka. Który jest tym właściwym?
 

„Na ścieżkach Fantoma. Reminescencje życia Zbigniewa Rysia - kuriera AK” 

 

 

Również 16 maja, o godz. 18.00, w Sali Reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, odbędzie się  promocja książki Jacka Rysia, poświęconej kurierowi Zbigniewowi Rysiowi pt. „Na ścieżkach fantoma. Reminescencje życia Zbigniewa Rysia - kuriera AK”. 

„Na ścieżkach Fantoma. Reminiscencje życia Zbigniewa Rysia” to książka autorstwa Jacka Rysia. Jest to literacka opowieść akcji o kurierze ZWZ - AK. Książka w swojej narracji stanowi o niezłomnym pięknie, trudzie, ale przede wszystkim jest pochwałą człowieczeństwa. Celnie opisuje zmagania kurierów podczas samotnych przejść w czasie ustawicznego zagrożenia. Jej formuła to poetycka opowieść akcji. Tytułowy bohater książki jest flagą wszystkich innych, którzy samotnie przekraczali zielone granice według jedynie swojego kodeksu. Książka stanowi unikalny zapis i świadectwo Wielu, z którymi „Fantom” spotkał się podczas swoich rajdów. To emocjonalna wyprawa dwóch kompanów po szlakach minionej epoki, które na czas tej podróży, znowu zostają „wcielone do służby”.

 

Autor: Biuro Prasowe UM Dodano: 2019-05-13 10:50:13