Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Sącz

Pływanie - świetny sposób na zdrowie i dobre samopoczucie

Pływanie to jeden ze sportów, który doskonale wpływa na zdrowie, dobre samopoczucie, ładną sylwetkę, a przy tym nie obciąża stawów. Polecany jest dla osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji. Pływanie jest świetną formą rehabilitacji, pomaga wzmocnić ciało, dlatego nie warto czekać, tylko jak najszybciej zacząć przygodę z tą formą ruchu.

Pływanie – na czym polega?

Pływanie to metoda poruszania się po powierzchni wody lub w wodzie. Ludzie, w przeciwieństwie do innych ssaków, nie rodzą się z tą umiejętnością. Muszą samodzielnie lub pod okiem trenera nauczyć się poruszania w wodzie. Umiejętność znana była już w starożytności, od wieku ludzie uważają pływanie za świetny sport, relaks, a także umiejętność zapewniającą bezpieczeństwo nad wodą. Większość osób pływa amatorsko, ale są również kluby i stowarzyszenia pływackie. Pływanie jest jedną z dyscyplin na igrzyskach olimpijskich, odbywają się również liczne zawody i mistrzostwa w tej dyscyplinie. Jest wiele stylów pływackich. Do głównych należą: styl motylkowy, grzbietowy, klasyczny, dowolny lub zmienny. Pływanie to sport, który ma wiele zalet. Regularny trening pozwala podnieść odporność organizmu, wspomaga leczenie wielu chorób. Osoby, które systematycznie chodzą na basen, rzadziej chorują, mają silne mięśnie i dużą pojemność płuc. Inne zalety pływania to:

 • kształtowanie mięśni ramion, barków, brzucha, klatki piersiowej, pośladków, nóg,
 • lepsza wydolność organizmu,
 • wzmacnianie stawów,
 • zapobieganie rozwojowi choroby zwyrodnieniowej
 • wzmocnienie serca,
 • zwiększenie zwinności i gibkości,
 • utrata zbędnych kilogramów,
 • lepszy wygląd skóry,
 • wzmocnienie kości,
 • zapobieganie wadom postawy,
 • poprawa samopoczucia. 

Aby pływanie przyniosło oczekiwane rezultaty, najlepiej chodzić na basen 2-3 razy w tygodniu. Pierwsze pozytywne rezultaty będą widoczne już po miesiącu treningów, a z każdym miesiącem organizm będzie lepiej funkcjonował.

Pływanie – niezbędne wyposażenie

Aby pływać, potrzebna jest woda. Najlepszym miejscem jest basen, w sprzyjających warunkach można również pływać w jeziorze czy morzu. Jest również kilka niezbędników, w które trzeba się zaopatrzyć, zaczynając przygodę z tą dyscypliną sportu. Jest to m.in.

 • strój kąpielowy lub kąpielówki – powinien być wygodny, sportowy, nie może krępować ruchów. Strój powinien być rozciągliwy i odporny na działanie chloru.
 • czepek pływacki – to niezbędny element, który wymagany jest na większości pływalni. Czepek chroni włosy przed zmoczeniem i wysuszającym działaniem chloru. Można wybrać modele silikonowe, lateksowe, poliestrowe lub z lycry.
 • okulary pływackie – chronią oczy przed chlorowaną wodą, zwiększają komfort pływania, umożliwiają lepsze widzenie pod wodą.
 • klapki - zapewniają zachowanie higieny, a także zapobiegają poślizgnięciom na mokrym podłożu.

Maluchom przydadzą się rękawki lub pianki, ułatwiające utrzymanie się na wodzie. Warto przygotować również wyposażenie, które przyda się po wyjściu z basenu. Potrzebny będzie ręczniki, worek na mokre rzeczy, żel do mycia oraz suszarka do włosów. Najlepiej poznać ofertę produktów do pływania i wybrać niezbędne elementy.

Pływanie – od czego zacząć amatorskie uprawianie sportu?

Naukę pływania najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Już kilkumiesięczne niemowlęta mogą korzystać z dobrodziejstw, jakie daje sport i razem z rodzicami przebywać w wodzie, a także chodzić na zajęcia dla najmłodszych. Oczywiście, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby również w późniejszym wieku poznać zalety sportu. Najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy doświadczonego trenera. Można wykupić lekcje indywidualne lub zapisać się na zajęcia grupowe, w czasie których instruktorzy od podstaw uczą tajników utrzymywania się w wodzie. W pierwszym etapie trenerzy oswajają podopiecznych z wodą, uczą prawidłowo oddychania. Na zajęciach można pokonać lęk przed wodą, poznać techniki pływackie. Bardzo ważne jest, aby się nie zrażać, bo nauka pływania wymaga czasu. Postępy na pewno się pojawią, a pływanie pomoże zachować zdrowie i dobrą kondycję.

Idealny sprzęt dla każdego pasjonata pływania

Sprzęt do pływania można kupić w sklepach sportowych. Jednym z nich jest Decathlon, który oferuje wyposażanie dla każdego amatora pływania, bez względu na stopień zaawansowania. Panie, które pływają rekreacyjnie mogą wybrać strój pływacki jednoczęściowy Kamiye Imo, który jest bardzo odporny na chlor, ma mocno wycięty krój, zapewniający dużą swobodę ruchów. Plecy w kształcie O zapewniają wystarczającą swobodę ruchów, mają ramiączka skierowane ku bokom, uwalniającym tym samym łopatki. Dla pań pływających wyczynowo polecany jest stój startowy pływacki FINA B-FAST, który posiada homologacją FINA (Światowa Federacja Pływacka). Zapewnia kompresję, ślizg i hydrodynamikę, a to wpływa na lepsze wyniki. Użyta technologia Aquarace  zmniejsza opory podczas przemieszczania się ciała w wodzie, a impregnowana tkanina praktycznie nie pochłania wody i zapewnia doskonały ślizg. W Decatlonie można kupić akcesoria pływackie również dla dzieci. Aby zapewnić maluchom bezpieczne przebywanie w wodzie, warto wybrać kamizelkę pływacką z pianki, która pomaga dziecku unosić się na wodzie. Wykonana jest z pianki okrytej neoprenem, wyposażona w zamek błyskawiczny, aby dlatego dziecko nie może jej samodzielnie zdjąć. To niezbędny element, który zapewnia bezpieczne przebywanie nad wodą.

Pływanie to sport dla każdego. Ma wiele zalet, może być uprawiany przez osoby w każdym wieku, zaczynając od kilkumiesięcznych niemowląt, po seniorów. Często jest elementem rehabilitacji, woda ułatwia ruch, a także nie obciąża stawów. Pływania można nauczyć się w każdym wieku, dlatego  warto zacząć przygodą z tą fascynującą dyscypliną.