Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Sącz

Jak ustrzec się włamania? Pomyśl o skutecznych zamkach

Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do kwestii związanych z już istniejącym systemem zamków we własnym mieszkaniu lub domu. Rozwiązanie sprawdza się od wielu lat, więc mało kto myśli o tym, aby coś zmieniać. W pewnych przypadkach jednak sięgamy po usługi ślusarskie Gdańsk, aby wymienić stary, zepsuty zamek lub skorzystać z usługi awaryjnego otwierania zamków. Oprócz bardzo istotnej kwestii związanej z wytrzymałymi oraz nowoczesnymi drzwiami antywłamaniowymi nie można zapomnieć o równie istotnej kwestii bezpiecznych zamków.

Nowe rodzaje zamków

Sporym wyzwaniem dla większości osób będzie dobór odpowiedniego zamka do konkretnych drzwi. Szczególnie dotyczy to drzwi antywłamaniowych. Nie zawsze należy kierować się ceną, chociaż pod tym względem może to być w pewnym sensie wyznacznik jakości. Mimo to najdroższy zamek wcale nie oznacza, że będzie to rozwiązanie najbardziej wytrzymałe. Na rynku zamków można spotkać nowoczesne zamki elektroniczne, które posiadają zupełnie inny typ kluczy do ich otwarcia. Można posłużyć się na przykład odciskiem palca, specjalnym kluczem z zamontowanym w środku chipem lub użyć karty zbliżeniowej. Niektóre nowocześniejsze zamki są w stanie również współpracować ze smartfonem, co jest szalenie wygodne, bo nie musimy pamiętać, aby nosić ze sobą dodatkowy przedmiot w postaci klucza – wystarczy telefon, który praktycznie zawsze mamy przy sobie.

Przeczytaj również artykuł: Czym zajmuje się pogotowie zamkowe?

Jak dobrać właściwy zamek do konkretnych drzwi?

Przy doborze odpowiedniego zamka najprościej będzie sięgnąć po poradę specjalisty, który zajmie się jego montażem. W ten sposób unikniemy problemów z niekompatybilnością wybranego zamka pod posiadamy przez nas model drzwi. Przykładowo przy doborze odpowiedniego zamka należy zwrócić uwagę na posiadamy rozmiar oraz wagę samych drzwi. Zamek nigdy nie powinien stanowić obciążenia dla drzwi. Jak łatwo się domyślić – ten najcięższe modele zamków przeznaczone głównie do drzwi ciężkich, antywłamaniowych.

Kolejną kwestią, którą musimy znać przy wyborze zamka jest to czy są one lewe lub prawem czyli kierunek ich otwierania. Można co prawda w ofertach sklepów znaleźć zamki uniwersalne, ale lepiej postawić na zamek dopasowany specjalnie pod nasze wymagania. Bardzo ważną kwestią jest odporność na włamanie, gdzie każdy zamek dysponuje odpowiednią klasą bezpieczeństwa pod tym względem. Na przykład najlepszą klasą dysponują zamki antywłamaniowe, które posiadają klasę minimum czwartą. W przypadku jeśli stosujemy zamki do drzwi wejściowych należy zadbać o jak najwyższą klasę bezpieczeństwa.